Za američke obavještajce Zeta je bila “srpska pokrajina”, a 1918. smo “apsorbovani” u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca

Za američke obavještajce Zeta je bila “srpska pokrajina”, a 1918. smo “apsorbovani” u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca

Standard

30/10/2018

08:06

Za američku Centralnu obavještajnu agenciju Zeta nije bila srednjovjekovna crnogorska država već “srpska pokrajina”. To piše u najnovijem izvještaju CIA “Factbook” o državama svijeta među kojima je i naša.

Za američku Centralnu obavještajnu agenciju Zeta nije bila srednjovjekovna crnogorska država već “srpska pokrajina”. To piše u najnovijem izvještaju CIA “Factbook” o državama svijeta među kojima je i naša.

“Ime Crna Gora se primjenjuje od 13. vijeka, a odnosi se na područje u srpske pokrajine Zeta”, piše u izvještaju CIA.

Američki obavještajci su i za 1918. godinu kada je Crna Gora odlukama nelegitimne Podgoričke skupštine anektirana, napisali da smo “aposorbovani” u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca koja je 1929. godine postala Kraljevina Jugoslavija.

zeta

CIA za našu zemlju danas navodi da je “strateška lokacija na Jadranu”.

Povezani članci

Nakon osnovnih statističkih podataka, u izvještaju se navodi da je turizam najrazvijenija grana ekonomije koja u BDP-u učestvuje 20 odsto i zahvaljujući kom našu zemlju godišnje posjeti tri puta više ljudi nego što ima nas koji ovdje živimo. Napominje se da je na našoj obali sagrađeno nekoliko luksuznih kompleksa.

Osim turizma, Crna Gora nastoji da postane uzvoznik struje, dodaje se u izvještaju CIA. Uz konstataciju da sada koristimo samo 20 odsto hidropotencijala, napominju da gradimo podvodni kabl prema Italiji koji će biti završen do kraja 2018. godine, a koji će nam pomoći u ostvarivanju cilja.

Crna Gora trenutno planira obnovu puteva i željezničke infrastrukture i moguće širenje avio saobraćaja.

Podsjećaju da je Crna Gora 2014. godine izabrala dvije kineske firme da izgrade prvu dionicu auto-puta koja će biti dugačka 41km. CIA napominje da je jeftino zaduživanje povećalo crnogorski javni dug koji trenutno iznosi 65.9 odsto BDP-a sa prognozama da će narasti na 80 procenata kad u 2019. počnemo da vraćamo kredit od 800 miliona eura kineskoj Ex/Im banci.

Što se tiče prirodnih nepogoda, CIA je izdvojila “destruktivne zemljotrese”.

U izvještaju se pominje i da je voda zagađena u nekim turističkim gradovima kao što je Kotor, a navode i opasno zagađenje vazduha u Podgorici, Pljevljima i Nikšiću.

CIA je na sajtu objavila i da se Crna Gora, po potrošnji na odbrambene programe Vojske, nalazi na 64 mjestu od 153 države i u tome je ispred npr. Srbije (85) i Hrvatske (91).

Amarički obavještajci su naveli i da Crna Gora nema neriješenih međunarodnih pitanja.

U sekciji “teorizam” pominje se hrupa Aum Shinrikyo (AUM) koja, kako kažu, održava ograničeno prisustvo. Članstvo je, dodaju, drastično opalo kad je Crna Gora u martu 2016. protjerala 58 stranih članova.

Američki obavještajci navode da Crna Gora koristi euro kao svoju domaću valutu, kao i da je počela pregovore o pristupanju EU 2012. godine, uz uslove Savjeta Evrope “koji je pozvao Crnu Goru da preduzme korake u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala”.

Vlada prepoznaje potrebu uklanjanja prepreka kako bi ostala konkurentna i otvorila privredu stranim investitorima. Neto strane direktne investicije 2017. godine dostigle su 848 miliona dolara, a investicija po glavi stanovnika je jedna od najviših u Evropi, zbog niske stope poreza na dobit pravnih lica. Najveći strani investitori u Crnoj Gori u 2017. godini bili su Norveška, Rusija, Italija, Azerbejdžan i Mađarska.

CIA je navela i da na 100 stanovnika imamo 163 mobilna telefona.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X