Zajedno za bezbjedniju zdravstvenu zaštitu bez žive u Crnoj Gori

Zajedno za bezbjedniju zdravstvenu zaštitu bez žive u Crnoj Gori

Standard

02/07/2025

12:26

U okviru GEF projekta „Postepeno uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz zdravstvenih ustanova“ održana je cjelodnevna obuka koju su zajednički organizovali kancelarija Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) uz podršku međunarodnih partnera.

Obuku je otvorila Mina Brajović, šefica kancelarije SZO u Crnoj Gori, koja je istakla da ova obuka predstavlja značajan korak ka unapređenju bezbjednosti u zdravstvenom sektoru, zaštiti zdravlja ljudi i očuvanju životne sredine.

“Takođe, kroz ovaj projekat jačaju se institucionalni kapaciteti kako bi se omogućila bezbjedna i održiva tranzicija ka zdravstvenom sistemu bez upotrebe žive”, navela je Brajović.

Podsjetila je da je da je živa ozbiljna prijetnja po zdravlje i ekosistem, te da Crna Gora, kao potpisnica Minamata konvencije, ima jasno opredjeljenje da eliminiše njenu upotrebu u skladu sa međunarodnim obavezama.

„Obuka koju danas sprovodimo ima za cilj da osnaži znanja i unaprijedi konkretne vještine zaposlenih u zdravstvenom sektoru, kao okosnici bezbjednoj i efikasnoj tranziciji ka savremenim medicinskim rješenjima bez žive. Zdraviji i bezbjedniji zdravstveni sistem ne gradi se preko noći, ali današnji dan je važan korak u tom pravcu“, zaključila je Brajović.

Na obuci su bili predstavnici pilot zdravstvenih ustanova, domova zdravlja iz Podgorice, Berana, Mojkovca i Kotora, kao i nacionalnih institucija koje imaju ključnu ulogu u implementaciji politike eliminacije žive iz zdravstvenog sektora – uključujući Institut za javno zdravlje, Klinički centar Crne Gore, Zavod za metrologiju, Agenciju za ljekove i medicinska sredstva (CINMED), Montefarm i Fond za zdravstveno osiguranje.

U saopštenju SZO navodi se da su tokom obuke, koja je organizovana u hibridnom formatu, učesnici žimali priliku da kroz tri modula detaljno sagledaju zdravstvene rizike izloženosti živi i regulatorne aspekte u vezi sa Minamata konvencijom, upravljanje otpadom od uklonjenih uređaja – od sakupljanja do konačnog zbrinjavanja u skladu sa Bazelskom konvencijom, kao i proces nabavke, instalacije i održavanja savremenih medicinskih uređaja bez žive.

“Obuka je bila veoma interaktivna, sa dosta prostora za pitanja, diskusiju i razmjenu iskustava. Naglašeno je da je obuka doprinijela jačanju međusobne saradnje među zaposlenima u zdravstvu iz različitih oblasti, kao i boljem razumijevanju institucionalne koordinacije u sprovođenju ovakvih tranzicionih procesa”, navodi se u saopštenju.

Predstavnik Doma zdravlja Podgorica Adnan Efović pozdravio je napore SZO i organizatora, naglašavajući važnost projekta za unapređenje sigurnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori.

„Obuka je bila sveobuhvatna uključujući zdravstvene rizike, procedure za uklanjanje uređaja sa živom i postupanje u akcidentnim situacijama, privremeno skladištenje i konačno zbrinjavanje otpada, kao i nabavku novih, zamjenskih uređaja i njihovo održavanje. On je istakao da upravljanje otpadom koji sadrži živu predstavlja novi momenat u radu zdravstvenih ustanova, budući da smo se sa tom temom u dosadašnjoj praksi rijetko, ili gotovo nikako susretali. Za razliku od drugih vrsta otpada, otpad koji sadrži živu zahtijeva posebno pažljivo i stručno upravljanje, s obzirom na visoke zdravstvene i ekološke rizike koje nosi čak i u izuzetno malim količinama“, istakao je Efović.

Kako se dodaje, zahvaljujući ekspertskoj podršci iz sjedišta SZO i prisustvu pažljivo odabranih međunarodnih stručnjaka, obuka je ocijenjena kao visokokvalitetna i sadržajna.

Organizatori su najavili da će se obuke nastaviti kroz dodatne aktivnosti, kako bi se obezbijedila održiva zamjena svih uređaja koji sadrže živu i ispunile obaveze koje proizlaze iz Minamata konvencije.

Projekat „Postepeno uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz zdravstvenih ustanova“ se realizuje u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, a implementira ga Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP).

Ostavite komentar

Komentari (0)

X