Cjenovni udar na građane, nove mjere kasne

Cjenovni udar na građane, nove mjere kasne

Standard

06/07/2025

08:56

Od maja na policama prodavnica nema proizvoda na kojima je ograničena marža, pa su njihove cijene u prethodna dva mjeseca znatno veće. Tu razliku primjećuju i građani. Da li će i kada biti nastavljena akcija limitiranih cijena iz Ministarstva ekonomskog razvoja za sada ne saopštavaju, a Sindikat i analitičari saglasni su da su te mjere imale kratkoročni efekat makar za najugroženije, te da bi ih trebalo nastaviti, navodi se u prilogu TVCG.

Nakon što je krajem aprila istekla akcija Limitirane cijene iz Ministarstva ekonomskog razvoja najavili su da će do sredine maja predložiti nove mjere. Do danas to se ipak nije desilo, a cijene u prodavnicama samo rastu, kažu građani.

ANKETA

-Teško baš teško se živi, poskupjelo je sve u prodavnicama.

-U zadnjih par godina, tačnije četiri pet, sve je poskupjelo ali su i plate skočile ali teško se eto snalazimo.

-Kada je minimalna plata bila 250 eura moglo je da se mnogo više kupi i mnogo se bolje živjelo i mjesečno bolje prolazilo, mislim da je ovo zamazivanje očiju. Ne znam ko je od ovog profitirao, ustvari znam ali građani sigurno nijesu.

Da su ipak oni najugroženi osjetili efekte ograničenja marži na više desetina proizvoda, smatraju analitičari i Sindikat.

,,Neki proizvodi koji se nalaze u sindikalnoj potrošačkoj korpi bili uključeni u akciju limitiranja cijena, što je dalo rezultate, ukoliko se sjetimo, da smo tada u četvrtom kvartalu prethodne godine zabilježili pad cijena ove najkritičnije kategorije troškova, odnosno troškova prehrambenih proizvoda”, kaže Marko Subotić iz Unije slobodnih sindikata.

,,Ta akcija nije akcija koja dugoročno može da dovede do pada cijena i toga moramo da budemo svjesni i to nam upravo pokazuje i trenutno stanje. Ta akcija je bila isključivo dobra kao kratkoročna mjera upravo za socijalno ugrožene kategorije da određeni broj proizvoda bude pristupačan za te kategorije”, istakao je analitičar Mirza Mulešković.

Iz Sindikata zato apeluju na dosnosioce odluka da nastave s tom akcijom. Problematizuju što je i uoči prošlogodišnje ljetnje sezona bila prekinuta.

,,Upravo je to neka logika da se napuni budžet što je normalno u toku ljetnjih meseci gdje se očekuje prihod više od milijarde od naplate PDV-a generalno, od čega se najviše prikupi u toku ljetnjih meseci. Dakle, to je svima nama jasno, ali moramo pomoći našim građanima s udarima cijena, što pogotovo trpe građani koji rade i žive na Primorju”, smatra Subotić.

Da li će i kada akcija ograničavanja cijena biti nastavljena iz Ministarstva ekonomskog razvoja TVCG nije mogao dobiti odgovor. S druge strane analitičari upozoravaju da je zbog dešavanja na globalnom nivou neophodno jačanjnje crnogorske poljoprivredne proizvodnje.

,,Kad imate malu količinu proizvoda koji jesu crnogorski proizvodi, vi ne možete da utičete na cijenu jer možemo da vidimo da je dominantno sve veći broj uvoznih proizvoda. Kad imate domaću proizvodnju možete sa subvencijama da utičete na samu cijenu. To je jedan od načina kako se dugoročno može rješavati problem. Naravno, diversifikacija ekonomije”, kaže Mulešković.

Dok se to ne desi građanima ostaje da se sastavljaju kraj sa krajem jer je za podmirenje troškova života četvoročlanoj porodici potrebno više od dvije hiljade odnosno dvije prosječne plate.

Izvor: TVCG
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)

X