Iz GI “21. maj” smatraju da je ekstraktivna politika podržala ekstraktivnu ekonomiju i svela je Crnu Goru na, kažu, nivo siromašne zemlje trećeg svijeta sa BDP po stanovniku koji nije prelazio 35 odsto iz perioda dok smo bili jugoslovenska republika.
“Nakon nezavisnosti propuštena je istorijska šansa da se kroz model senzibilne, fer i otvorene ekonomske politike, posvećenosti konceptu ekološke države i podsticanju preduzetničke kulture stvori propulzivna, privlačna i inovativna privreda. Nastavljena je ekstraktivna ekonomija povezana sa eksponencijalnim rastom javnog duga, koruptivnim tretmanom stranih ulaganja i javnim politikama koje su forsirale obiman, nekompetentan i korumpiran javni sektor”, ističu iz Gi “21. maj”.
Prema njihovim riječima, kao proizvod takvog kleptokratskog kapitalizma, slabih institucija i pravne nesigurnosti dobili smo odliv radno sposobnog stanovništva, nazaposlenost mlade populacije, destimulativne zarade, domaći biznis sa niskim investicionim potencijalom i na hiljade preduzeća u stranom vlasništvu nemotivisanih da značajnije ulažu u razvojne projekte u Crnoj Gori.
Preporučeno
“Pritom, smjena vlasti od prije tri godine, osim što je donijela ekstremnu političku i pravnu nesigurnost, neodrživi socijalni, ekonomski i poreski populizam, kao i nestabilan i demotivišući privredni ambijent, samo je potvrdila da nove vladajuće stranke nemaju niti ekonomsku niti reformsku niti državnu politiku”, zaključuju u saopštenju.