Kako je saopšteno iz CBCG, komisija za izbor najboljeg rada za ovu godinu, donijela je odluku da ravnopravno budu nagrađena dva rada: „Uticaj karbonskog otiska kreditnih portfolija banaka i strogosti ekološke politike na nivo nekvalitetnih kredita: empirijska analiza na nivou država“ mr Jelene Jovović i „Priroda kao saveznik u bio-ekonomskom i finansijskom razvoju Crne Gore“ mr Sanje Radusinović.

„Među velikim brojem kvalitetnih radova, posebno su se izdvojila dva – jedan koji jasno povezuje klimatske izazove sa ključnim pitanjima finansijske stabilnosti, a drugi koji donosi viziju u kojoj priroda postaje partner u ekonomskom razvoju“, naglasila je guvernerka.
Ona je takođe rekla da istraživanja poput ovih predstavljaju vrijedan doprinos, ne samo akademskoj zajednici, već i svima koji rade na kreiranju politika i unapređenju prakse u finansijskom sektoru.
„Zelena tranzicija nije samo ekološki imperativ, već i razvojna prilika, odnosno ekonomski prioritet, a u tom procesu finansijski sektor ima izuzetno važnu ulogu. Naša je odgovornost da podignemo svijest o tome da ulaganje u zelene projekte nije trošak, već investicija u stabilnost, otpornost i dugoročnu konkurentnost našeg društva i ekonomije. Zelena nagrada je jedan od koraka u pravcu promjene načina razmišljanja i stvaranja ambijenta u kome će zelena ekonomija postati temelj za budući rast i razvoj Crne Gore “, zaključila je Radović.
Preporučeno
Zelena nagrada Centralne banke je inicijativa pokrenuta sa ciljem afirmacije odgovornog odnosa prema izazovima klimatskih promjena i stimulisanja naučne ekonomske misli u ovoj oblasti.