Kako je saopštio savjetnik predsjednika države za regionalni razvoj Aleksandar Stijović švedski konzorcijum Uber Nordic i Kvalitetsbygg poslaće nakon 10. januara ponudu za investiranje i pokretanje proizvodnje u nikšićkoj željezari.
Osim ove dvije kompanije Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović i rukovodstvo EPCG Željezare 9. januara sastaće se sa predstavnicima kompanije Duferco, koja je takođe zainteresovana za ulaganje u Željezaru.Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović i rukovodstvo EPCG Željezare 9. januara sastaće se sa predstavnicima kompanije Duferco.
No za razliku od luksemburške kompanije koja ima iskustva u radu sa čelikom, švedski konzorcijum se bavi izvođenjem građevinskih radova uglavnom renoviranjem stanova i molerajem.
I Uber Nordic i Kvalitetsbygg imaju sjedište u Stokholmu i, prema navodima sa njihovih sajtova i FB stranica, bave se renoviranjem stanova. Prema podacima švedskog privrednog registra Kvalitetsbygg ima 80 zaposlenih, prošlogodišnji promet je bio 50,8 miliona eura, a profit 645,8 hiljada eura. Ukupna imovina kompanije procijenjena je na 19 miliona eura. Kompaniju su 2006. osnovali Per Anderson, izvršni direktor i Ulf Kaiser operativni I ROT (Renovate, Operate, Transfer) menadžer. Uber Nordic ima šest zaposlenih, promet im je lani bio 988,6 hiljada, profit 36 hiljada, dok je imovina kompanije procijenjena na 379,6 hiljada eura. Firma je osnovana 2010.
Uber Nordic je sa stanovništva uspješnosti i profita posebno problematična jer ta kompanija bilježi u posljednje dvije godine konstantan pad prometa od -32,5%. Profitna marža UBER NORDIC-a u poslednjem godišnjem izveštaju bila je -9,6%, što ih smješta tek na poziciju 393.450 u Švedskoj od ukupno 741.683 društva sa ograničenom odgovornošću. Istovremeno, UBER NORDIC je rangiran na 3.266 od ukupno 5.938 opštinskih društava sa ograničenom odgovornošću.
Prema riječima Stijovića, oni nude da pokrenu kovačnicu, čeličanu i namjensku proizvodnju i to novim tehnologijama, kako bi se izbjegao ugalj. Na taj način bi se dobio zeleni čelik i stvorila prednost u odnosu na čelik iz Kine – rekao je Stijović.
Nikšićka željezara u pogonima kovačnica i čeličana od 2012. godine, otkako je kupio turski Tosjali holding, koristi CNG, odnosno komprimirani prirodni gas. Radi se o peći od 65 tona i sistemu za oprašivanje, koji su instalirani 2010. godine, a kupio je bivši vlasnik nikšićke kompanije Montenegro spešelti stils (MNSS) od kredita od 33 miliona eura za koji je žirant bila Vlada, koja ga je i vratila. Tosjali je 2019. podnio zahtjev Ministarstvu održivog razvoja za izdavanje građevinske dozvole za instalaciju tečnog prirodnog gasa, što bi im bilo jeftinije i omogućilo izbjegavanje neplaniranih zastoja u procesu proizvodnje koji uzrokuju velike gubitke usljed neblagovremenih isporuka komprimiranog prirodnog gasa, koji željezara i sada koristi.
Za razliku od švedskog konzorcijuma luksemburški Duferco je mnogo ozbiljnija priča.
Kompanija je osnovana sad već daleke 1979. godine i od starta se bavi prometom čelika. Rasprostranjena je širom svijeta a svoju poslovnu prič počela je sa prometom čelika u Brazilu, odakle se preko Njujoska preselila prvo u Švajcarsku u Lugano da bi trenutno sjedište kompanije završilo u Luksemburgu.
Kompanija je devedesetih godina napravila najveći rast tokom kojeg je kupila desetak čeličana u Belgiji, Italiji i Istočnoj Evropi.
Preporučeno
Prema javnom dostupnim podacima Duferco je u 2022. godini ostvario rast od od preko 80% na oko 45,8 milijardi USD. Pored rasta prihoda, profit Duferco grupe je takođe zabilježio značajne dobitke, porastao je za skoro 47% u odnosu na prethodnu fiskalnu godinu, dostigavši 385 miliona USD.