Mulešković: Osim „kataloških akcija“, moramo podržati i domaću proizvodnju

Mulešković: Osim „kataloških akcija“, moramo podržati i domaću proizvodnju

Standard

07/05/2025

07:12

Ukoliko želimo dugoročno da rješavamo problem visokih cijena, donosioci odluka, osim „kataloških akcija“, moraju implementirati mjere subvencioniranja crnogorske proizvodnje, jer je to jedini način da se ojača crnogorska ekonomija i da se time pokuša cjenovno uticati na tržište – ocijenio je ekonomski analitičar Mirza Mulešković komentarišući najavu potpredsjednika Vlade i ministra za ekonomski razvoj Nika Đeljošaja da će od 15. maja, nakon isteka akcije „Limitirane cijene“ na snagu stupiti nove mjere kojima Vlada planira da utiče na cijene hrane.

Ova linija podrške, kako je najavio Đeljošaj, obuhvatiće pretežno domaće proizvode, kako bi se podstakla domaća i poljoprivredna proizvodnja uz očuvanje privrednih aktivnosti i podsticaj turizmu. Iz njegovog resora još nije saopšteno da li će to podrazumijevati određenu subvenciju države ili će trgovcima ponovo biti ograničene marže.

Mulešković problematizuje ovakve pristupe navodeći da mi i ne znamo kakav se efekat postigao sa ovim, kako ih naziva, kataloškim akcijama, imajući u vidu da javnosti nije prezentovana njihova evaluacija.

Mulešković

– I dalje produžavamo akcije, ali mislim da one ne mogu dugoročno imati efekta. Jasno je da je na globalnom nivou došlo do stabilizacije cijena, pa je upitno koliko su zapravo ove akcije, čak i kratkoročno, dovele do toga da ne dođe do većeg rasta cijena hrane u Crnoj Gori – kazao je Mulešković dodajući da država, otkada je nagli rast cijena krenuo prije tri godine, nije uradila ništa konkretno.

Smanjenje PDV-a

Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet je nedavno, na prijedlog predsjednika Odbora Borisa Mugoše (SD) usvojio stavove sa konsultativnog saslušanja u vezi sa cijenama u trgovačkim lancima. Odbor je, kako je Mugoša objavio na društvenim mrežama, ocijenio da je neophodno preduzeti dodatne mjere i akcije kako bi se zaštitio standard građana. Potrebno je i, kako je zaključeno, definisati konkretne korake u pravcu sistemskog rješavanja problema visokih cijena.

– Sada je ključna odgovornost na Vladi i trgovačkim lancima da sprovedu predložene mjere, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnjeg potrošača – objavio je Mugoša na mreži Iks.

Mugoša

Odbor je, kako je naveo, pozvao Vladu da razmotri smanjenje stope PDV-a na voće i povrće, mogućnost smanjenja PDV-a na mesne prerađevine, ta da sačini analizu opravdanosti akcizne politike na ostale proizvode.

– Odbor ukazuje da je neophodno povećati podršku domaćoj proizvodnji kroz izdvajanje više sredstava u budžetu države, za podršku jačanju konkurentnosti crnogorske privrede i nastavku većeg izdvajanja sredstava za agrobudžet – naveo je Mugoša.

Pozicioniranje 

Prijedlog Odbora je i da Vlada u saradnji sa trgovcima sagleda mogućnost da se domaći proizvodi pozicioniraju na što vidljivijim mjestima uz sugestiju lancima da, ukoliko je to moguće, u većim prodajnim objektima obezbijede posebne prodajne prostore za proizvode sa ograničenim cijenama.

– Odbor ocjenjuje da je u narednom periodu potrebno omogućiti praćenje promjena cijena proizvoda na način da trgovac uz trenutnu maloprodajnu cijenu jasno naznači i prethodnu maloprodajnu cijenu proizvoda iz određenog perioda ili na tačno određeni dan. Odbor poziva zainteresovane strane da, uz pomoć udruženja poslodavaca u Crnoj Gori, u lancu uvoznika, distributera, maloprodaje (trgovačkih lanaca), sagledaju prostor za dalju korekciju određenih stavki i troškova, sa ciljem obezbjeđivanja povoljnijih cijena za krajnje potrošače – poručio je Mugoša.

Komentarišući prijedlog Odbora u vezi sa eventualnim smanjenjem PDV-a na pojedine proizvode, Mulešković ocjenjuje da to može kratkoročno dovesti do pada cijena, ali da je za dugoročna rješenja neophodna jasna strategija upravljanja i jačanja crnogorskih proizvoda, uz dodatne subvencije, ali istovremeno i smanjivanje troškova javne uprave. Ukazuje da sada na globalnom nivou ponovo dolazi do rasta cijena od tri do četiri odsto, očekujući da se to prelije i kod nas.

– PDV na voće i povrće je trebalo i ranije smanjiti, to će donijeti blago smanjenje cijena. Ali opet je pitanje koliko je to dugoročno održivo, imajući u vidu da naše finansije u velikoj mjeri zavise od naplate PDV-a. Uz to, imajući u vidu naplatu u prva tri mjeseca, jasno je da je državi neophodan mnogo veći priliv – kazao je Mulešković dodajući da se ipak mora razmišljati i o tome da se pomogne građanima i raditi na smanjenju tekućih troškova i racionalizaciji javne uprave.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Vlada CG

Ostavite komentar

Komentari (0)

X