Državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina Božović kazala je da kada je u pitanju podrška namjenjena sektoru zapošljavanja i tržišta rada, kroz ovaj Program je za različite aktivnosti u svrhu povećanja zapošljivosti i otvaranja novih radnih mjesta izdvojeno 8,7 miliona eura.
„Od tog iznosa 3,5 miliona eura izdvojeno je za podršku samozapošljavanju. Oko 1,6 miliona eura smo izdvojili za podršku osposobljavanju i zapošljavanju nezaposlenih lica u deficitarnim zanimanjima u Crnoj Gori, kao i jačanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika RE populacije“, navela je Lipovina-Božović.

Kazala je da je 2,7 miliona eura planirano za dodjelu bespovratnih (grantova) za podršku zapošljavanju u manje razvijenim opštinama u Crnoj Gori. Dodatno, u cilju jačanja kapaciteta aktera na lokalnom nivou, izdvojeno je oko 470.000 eura za uspostavljanje lokalnih partnerstava za zapošljavanje.
“Očekivani rezultati su jačanje inkluzije i zapošljivosti dugotrajno nezaposlenih lica, s posebnim naglaskom na korisnike socijalne pomoći, žene, mlade i lica s invaliditetom, podržavanjem života u zajednici, ali i kroz lokalne inicijative za zapošljavanje”, naglasila je Lipovina Božović.
Ovom prilikom ona je istakla da je planiran i nastavak ovih aktivnosti i nadgradnju očekivanih i postojećih rezultata, kroz realizaciju novog Akcionog dokumenta „Podrška pametnom i inkluzivnom rastu – zapošljavanje i socijalna inkluzija 2020“, koji se, takođe, finansira iz budžeta IPA 2020 (vrijedan oko 7,7 miliona eura).
Državna sekretarka se posebno osvrnula na značaj adekvatne selekcije korisnika grantova, kao i na dodatni monitoring i evaluaciju učinaka ovog, ali i prethodna dva poziva, u cilju obezbjeđivanja dugoročne održivosti. U tom smislu, istakla je da će Zavod za zapošljavanje imati i posebnu obavezu praćenja i izvještavanja.
Na kraju izlaganja Lipovina Božović je apelovala na sve zainteresovane da se, u što većem broju, prijave na poziv.
Pomoćnica direktora ZZZCG u Sektoru za isplatu iz oblasti zapošljavanja Svetlana Krgović kazala je da će javni poziv, koji ima konkretan cilj da podigne svijest o preduzetništvu i pruži pomoć u razvoju ekonomski efikasnih i održivih mikro i malih preduzeća, biti otvoren do 31. maja u 15 časova.

Pravo da se prijavi, u ovom pozivu, ima svako nezaposleno lica koje je na evidenciji Zavoda, najmanje četiri mjeseca, na današnji dan.
“I u trećem pozivu prioritetne ciljne grupe ostaju iste, a to su: mladi, žene i dugotrajno nezaposlene. Podsjetiću, korisnicima će u roku od 30 dana od dana potpisivanja ugovora, biti uplaćen iznos od 80% sredstava. Sa druge strane, obaveza korisnika je da podsticajna bespovratna sredstva namjenski utroši. Novoosnovana preduzeća moraju postojati minimum 12 mjeseci na tržištu”, objasnila je Krgović i posebno naglasila da će i ovaj poziv biti sproveden u skladu sa najvišim standardima EU u pogledu transparentnosti i jednakog tretmana kandidata koji se prijavljuju.
“Zavod, inače prva institucija kojoj je dodijeljen direktni grant iz EU, i u prva dva poziva sredstva je dodijelio samo projektnim prijavama sa najboljim rezultatom, koje su ocjenjene na osnovu jasno definisanih kriterijuma. Ovom prilikom ću napomenuti da je do sada, u okviru prvog i drugog Javnog poziva sklopljeno 308 ugovora, odnosno osnovano 308 novih preduzeća. Zato i ovu priliku koristim da pozovem sve, koji do sada nijesu pokušali da se otisnu u preduzetničke vode, da ne propuste ovu šansu i da apliciraju za treći Javni poziv grantova za samozapošljavanje”, poručila je Krgović.
Kako dodaje, otvaranje novih radnih mjesta, na ovaj način, doprinosi smanjenju nezaposlenosti posebno u opštinama sa najvećom stopom nezaposlenosti.
“Kroz novouspostavljene biznise korisnici obezbjeđuju egzistenciju, kako sebi tako i članovima porodice, kao i bolje uslove života”, istakla je Krgović, iskazujući posebnu zahvalnost Delegaciji EU u Crnoj Gori i Evropskoj komisiji na saradnji tokom realizacije projekta.
Treći javni poziv za dodjelu besprovratnih sredstava za samozapošljavanje objavljuje se u okviru projekta „Program grantova za samozapošljavanje“, vrijednog 3,5 miliona eura, koji je dio 18 miliona vrijednog Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu (SOPEES) a koji se finansira iz pretpristupnih fondova EU (IPA II).
Preporučeno
Ugovaračka institucija Projekta je Direktorat za ugovaranje i fiansiranje EU pomoći, kofinansiraju ga Evropska unija i Vlada Crne Gore a Zavod je odgovoran za njegovu implementaciju u saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i Ministarstvom finansija i socijalnog staranja, uz podršku Delegacije EU u Crnoj Gori.