Preporučeno
Prema njenim riječima Centralna banka Crne Gore je aminovala spajanje ovih banaka, a poslije 20. jula Centralna depozitarna agencija će izvršiti i upis novog vlasnika.
“Societe banka će u narednih godinu dana poslovati pod imenom Podgorička banka OTP i pod tim imenom će poslovati do konačnog spajanja u jednu banku, najvjerovatnije najmanje godinu dana“, objasnila je Pejović.
Kada je u pitanju višak zaposlenih, tačan broj se još utvrđuju, a odlazak iz banaka će se obavljati u nekoliko tranši.
“Što se tiče broja radnika koji će biti višak, to će ići u nekoliko tranša. U prvom navratu u narednih šest mjeseci će se na dobrovoljnoj osnovi prijaviti oni koji imaju po kolektivnom ugovoru Societe Generale Montenegro banke mogućnost za otpremninu, a to su stari radnici preuzeti iz Podgoričke banke. Kasnije, kada dođe do spajanja, tu će se ići na sporazumni raskid i to za one zaposlene preko agencije za povremene i privremene poslove i radnike koji su na određeno vrijeme, dok se ne obezbjedi potreban broj koji treba da ostane da radi. Ovaj postupak će biti u naredne dvije godine, ne odmah“, ističe Pejović.
Pejović – FOTO: USSCG
Ko od radnika sa stalnim zaposlenjem odluči da samoinicijativno napusti banku, dobiće otpremninu u visini 24 bruto plate u Societe Generale Montenegro banci, odnosno 24 neto plate u Crnogorskoj komercijalnoj banci.
“Kolektivni ugovori i u SGM i u CKB banci su dobro urađeni i radnici koji se proglase tehnološkim viškom, a misli se na stalno zaposlene dobiće otpremnine u visini 24 bruto SGM i 24 neto plate CKB. Pitanje je samo da li će oni oboriti postojeće kolektivne ugovore po isteku od godinu dana koliko su obavezni da ih poštuju? I kakav će biti novi kolektivni ugovor“, naglasila je ona.
Najugoroženiji su stariji radnici koji nijesu konkurentni na tržištu rada.
“Oni će vrlo teško, skoro nikako naći novi posao. Definitivno su najugroženija kategorija zaposlenih i nijesu konkurentni na tržištu rada, isključivo zbog minulog staža. Biće prvi na udaru“, rekla je Pejović.
Sindikat banaka će u narednom periodu insistirati da se kolektivni ugovor usvoji u bankama koje ga nemaju, a njih je čak 10.
“Udruženje banaka odbije da sjedne za pregovarački sto i ovakvo stanje im odgovara posebno zbog10 banaka koje nemaju nikakv kolektivni ugovor. CKB i Societe imaju najbolje kolektivne ugovore u Crnoj Gori i to je sreća u nesreći za ove radnike“, zaključila je Pejović.
Societe Generale banka u Crnoj Gori, odnosno 90 odsto akcija, prodato je mađarskoj OTP grupi za 40 miliona eura.
Societe Generale Montenegro banka ušla je na crnogorsko tržište 2005. godine, kupujući tadašnju Podgoričku banku.
N.D.L.