Irski niskotarifni prevoznik, koji je izgradio poslovni model na atraktivnim osnovnim tarifama uz dodatne naplate za prtljag, prioritetnim ukrcavanjem i druge usluge, najavio je poskupljenja karata u narednim mjesecima, piše Simpleflying.
Kompanija je upravo objavila finansijske rezultate za fiskalnu 2024/25. godinu, koja je završena 31. marta. Iako je prvi put premašila 200 miliona prevezenih putnika u jednoj godini – tačno 200,2 miliona, što je rast od devet odsto– Rajaner je zabilježio pad neto dobiti za 16 odsto. Dobit poslije oporezivanja iznosila je 1,61 milijardu eura, naspram 1,92 milijarde eura iz prethodne godine.Pad profita prvenstveno je posljedica rasta troškova za plate zaposlenih i druge operativne izdatke, ali i kašnjenja u isporuci aviona od strane Boinga (Boeing).
Istovremeno, prosječne cijene karata su pale za sedam odsto, čime je pritisak na zaradu postao još izraženiji.
Cijene rastu već od prvog kvartala
Izvršni direktor Rajanera Majkl O’Liri izjavio je da su cijene u prvom kvartalu fiskalne 2025/26. već u prosjeku između 10 i 20 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
O’Liri očekuje delimičan oporavak i u drugom kvartalu, ali napominje da će krajnji rezultat u prvoj polovini godine u velikoj mjeri zavisiti od last-minute rezervacija i prihoda tokom špica ljetnje sezone.
Kao i obično u ovom periodu godine, ističe O’Liri, kompanija još nema jasnu sliku o drugoj polovini, ali se nada da će uspjeti da nadoknadi veći dio prošlogodišnjeg pada cijena.
Ograničen rast i izazovi u Evropi
Rajaner planira da broj prevezenih putnika u 2025/26. poraste za samo tri odsto, na oko 206 miliona. Kašnjenja u isporukama aviona ostaju glavni ograničavajući faktor. Kompanija je najavila da će dodatni kapacitet usmjeriti ka tržištima i aerodromima koji ukidaju vazduhoplovne takse i stimulišu rast saobraćaja.
Kako navode iz kompanije, dodatni kapaciteti biće usmjereni ka aerodromima i regijama koje ukidaju vazduhoplovne takse i podstiču rast saobraćaja, dok istovremeno isporuke novih aviona kasne zbog problema u lancu snabdijevanja i proizvodnji motora, što pogađa i Erbas i Boing.
Među spoljnim faktorima koji bi mogli dodatno otežati poslovanje, Rajaner navodi potencijalne trgovinske sukobe, eskalaciju sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i hronične probleme sa upravljanjem evropskom kontrolom letenja i nedostatkom osoblja.
Fokus na modernizaciju flote
Uprkos izazovima, Rajaner nastavlja modernizaciju svoje flote. Na kraju fiskalne godine imao je 181 avion tipa Boing 737 MAX 8-200, što predstavlja gotovo trećinu ukupne flote od 618 aviona. Ovi avioni, sa 197 sedišta u ekonomskoj klasi, trebalo bi da doprinesu povećanju kapaciteta uz niže operativne troškove.
Preostalih 29 aviona iz postojeće narudžbine od 210 komada očekuje se do ljeta 2026, a prvi Boing 737 MAX 10 trebalo bi da stignu u proljeće 2027. godine.
Iako Rajaner i dalje ostaje lider u segmentu niskotarifnog avio prevoza, poskupljenje karata djeluje neizbježno. S obzirom na rast troškova, kašnjenja u isporukama aviona i geopolitičke rizike, kompanija pokušava da pronađe ravnotežu između pristupačnih cijena i finansijske održivosti.
Preporučeno
U tom smislu, Rajaner nije izuzetak – čitav sektor niskotarifnog prevoza nalazi se u fazi prilagođavanja novim ekonomskim i logističkim realnostima. Viz Er (Wizz Air), IziDžet (easyJet) i drugi pokušavaju da održe konkurentnost u novim uslovima, a era simbolično jeftinog letenja, kakvu su putnici godinama poznavali, izgleda da polako odlazi u prošlost.