Dvije kompanije saopštile su da su danas potpisale memorandum o razumijevanju, a na integraciju u zajedničku kompaniju pristao je i mlađi Nisanov partner, Micubiši motors.
Najavljeno fuzionisanje dvije japanske kompanije odraz je globalnog trenda u trenutku kada automobilska industrija širom svijeta konsolidacijom pokušava da ostane konkurentna.Japanski proizvođači zaostaju u utakmici na tržištu električnih automobila i sada pokušavaju da smanje izdatke i nadoknade izgubljeno vrijeme u periodu tranzicije sa fosilnih goriva na hibridna ili potpuno električna vozila.
Predsjednik Honde Tošihiro Mibe rekao je da će njegova kompanija i Nisan pokušati da ujedine operacije u zajedničkom holdingu, da će u prvo vrijeme novu upravu voditi Honda. Biće očuvani i brendovi automobila obje kompanije.
Cilj je da se sporazum o spajanju i formalno realizuje do juna, a da cijeli proces bude okončan do avgusta 2026. Mibe je rekao da ne može da govori o finansijskim okvirima jer su formalni pregovori tek počeli.
Mibo je rekao i da želi da bude iskreno i da ne može sa sigurnošću da tvrdi da ne postoji mogućnost da se ti ciljevi ostvare.
Informacije o mogućem spajanju isplivale su ranije ovog mjeseca, sa nepotvrđenim izvještajima da tajvanski proizvođač ajfona Fokskom ima ambicije da se poveže sa Nisanom, koji ima partnerstvo sa francuskom firmom Reno sa i japanskim Micubišijem.
Sopajanjem Honde i Nisana nastao bi ogromni holding vrijedan više od 50 milijardi dolara. Ipak, i u slučaju fuzionisanja Tojota bi sa 11,5 miliona vozila proizvedenih 2023. ostala najveći japanski proizvođač automobila.
Honda je 2023. proizvela četiri miliona automobila, Nisan 3,4 miliona, a Micubiši motors nešto više od milion. Ipak, zajednička kompanija bi imala snage da se takmiči sa Tojotom, i njemačkim koncernom Folksvagen, sa sjedištem u Volfsburgu.
Dio VW grupacije je deset evropskih proizvođača, među kojima su, pored samog Folksvagena i Škoda, Audi, Seat, Lamborgini, Bentli i Dukati i Porše.
Tojota ima tehnološko parterstvo sa japanskim proizvođačima automobila, kompanijama Mazda i Subaru.
Nisan, Honda i Micubiši najavili su još ranije ove godine da će razmjenjivati komponente za proizvodnju električnih vozila, kao što su baterije, i da će sarađivati u stvaranju softvera za autonomnu vožnju. Nisan bi Hondu mogao da snabdijeva šasijama za SUV i terenska vozila, koje Honda nema.
Ujedno, Nisan ima dugogodišnje iskustvo sa automobilskim baterijama, električnim vozilima i hibridnim automobilima na gas i struju, što bi Hondi moglo da pomogne da proizvede i sopstvene električne i hibridne automobile.
Preporučeno
Obje kompanije su, međutim u posljednje vrijeme imale ozbiljne probleme. Honda poslije afere u kojoj je 2018. uhapšen direktor kompanije zbog prevare i zloupotrebe kompanijskog novca, a Nisan je ove godine zbog zbog finansijskih gubitaka otpustio 9.000 radnika, odnosno 6 odsto ukupne radne snage, i smanjio globalnu produkciju.