DRI je dala negativno mišljenje na Godišnji finansijski izvještaj i pravilnost poslovanja Solar gradnje za 2024. godinu, nakon sprovedene revizije kojom su utvrđena materijalna i prožimajuća pogrešna prikazivanja i odstupanja od zakonskih i podzakonskih propisa. Zbog toga su, kako su rekli u DRI, konačan izvještaj dostavili na upoznavanje Odboru direktora kao organu upravljanja i rukovođenja Društva, Elektroprivredi Crne Gore kao osnivaču Solar gradnje, Ministarstvu finansija, Odboru za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine Crne Gore i Vrhovnom državnom tužilaštvu.
Međutim, u VDT-u su za Portal ETV kazali da im papiri iz Državne revizorske institucije još nijesu stili.“Izvještaj Državne revizorske institucije na koji se odnose Vaša pitanja, kao i eventualna krivična prijava povodom tog izvještaja, još nijesu dostavljeni Vrhovnom državnom tužilaštvu”, navedeno je u odgovoru Portalu ETV.
U VDT-u su podsjetili da je u njihovoj nadležnosti da izvještaj Državne revizorske institucije, po prijemu, proslijede nadležnom tužilaštvu koje analizira i utvrđuje da li postoji osnov sumnje da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.
Nepravilnosti i kršenje zakona
Nadležni kolegijum DRI, koji je rukovodio ovom revizijom, u sastavu: predsjedavajući Senatom DRI, senator Zoran Jelić i senator dr Milan Dabović utvrdili su da Solar gradnja nije u potpunosti uskladila svoje poslovanje sa zakonima kao što su: Zakon o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, Zakon o radu, Zakon o obligacionim odnosima, Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, Zakon o zaštiti imovine i lica i Zakon o javnim nabavkama.
Takođe, uočene su nepravilnosti u primjeni relevantnih uredbi i pravilnika, poput Pravilnika o kontnom okviru i Pravilnika o popisu imovine i obaveza pravnih lica.
Posebno se ističe da Društvo nije izvršilo obračun odloženog poreskog sredstva u skladu sa Međunarodnim računovodstvenim standardom 12 (Porez na dobit), zbog čega je iskazana manja dobit u iznosu od 63.699,99 eura.
“Na poziciji 16 Prijave za utvrđivanje poreza na dobit pravnih lica za poreski period 1. 1. 2024. godine do 31.12.2024. godine, Društvo je prikazalo veći iznos troškova koji se ne priznaju u poreske svrhe za 22.319,06 eura u odnosu na podatke iz knjigovodstvene evidencije, koji se odnose na neizmirene obaveze shodno članu 11a Zakona. Društvo nije knjigovodstveno iskazalo rezervisanja. Ovo se posebno odnosi na rezervisanja za naknade i druge beneficije zaposlenih, kao što su otpremnine prilikom odlaska u penziju, jubilarne nagrade i eventualno druge obaveze koje se iskazuju u skladu sa stečenim pravima u toku trajanja i nakon prestanka zaposlenja, što ukazuje na nerealno iskazane podatke na pozicijama finansijskih iskaza za 2024. godinu”, piše u izvještaju.
Sporni ugovori
Revizijom je utvrđeno i da je kompanija većinu ugovora o radu produžila i “prevela” radnike na neodređeno bez javnog oglasa i bez ispunjavanja zakonskih uslova, što je protivno Zakonu o radu.
Takođe, kompanija je sama, bez saglasnosti Vlade i mišljenja Ministarstva, odredila složenost radnih mjesta, što, takođe, nije u skladu sa zakonom. Iako je u 2022. i 2023. poslovala s gubicima od preko dva miliona eura, nije smanjila fond zarada, što nije u skladu sa članom 10 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
“Društvo je vršilo angažmane po osnovu ugovora o djelu i ugovora o privremenim i povremenim poslovima za radna mjesta koja su predviđena aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, što nije u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima i Zakonom o radu”, naveli su iz DRI.
Nepoštovanje procedura
Revizija je pokazala brojne nepravilnosti u načinu korišćenja reprezentacije, vođenju imovine, planiranju, izvještavanju i naplati potraživanja.
Takođe, nijesu poštovane procedure za službena putovanja, nije uspostavljena Služba za zaštitu imovine i lica, a popisi imovine su rađeni mimo propisa, bez utvrđivanja odgovornosti za manjkove.
Utvrđeni su i propusti u evidenciji nematerijalne imovine, formiranju amortizacionih grupa za pojedina sredstva koja se koriste u društvu i određivanju stopa amortizacije.
Društvo, takođe, nije ispravno evidentiralo imovinu koju koristi, u skladu sa pravilima koja se odnose na primjenu MSFI 16, dok je u dijelu pravilnosti iskazivanja zaliha utvrđeno neslaganje popisa i knjigovodstvenog stanja zaliha.
Prema izvještaju DRI, kompanija je kršila Zakon o javnim nabavkama tako što je dijelila nabavke na manje iznose kako bi izbjegla proceduru. To se odnosilo na kupovinu kancelarijskog materijala, računara, štampača i iznajmljivanje teretnog vozila. Takođe, jednostavne nabavke nijesu sprovođene u skladu s pravilnikom, a godišnji limit od 100.000 eura za njih je prekoračen.
“U cilju otklanjanja utvrđenih nepravilnosti, DRI je subjektu revizije dala dvadeset tri preporuke i obavezala Društvo da do 30. jula 2025. izradi i dostavi DRI Akcioni plan za realizaciju preporuka, a do 30. decembra 2025. Izvještaj o sprovedenim radnjama po izrađenim i dostavljenim preporukama”, zaključeno je u izvještaju DRI.
Preporučeno