Institut za javno zdravlje prijavio epidemiju morbila u Rožajama

Institut za javno zdravlje prijavio epidemiju morbila u Rožajama

Standard

03/09/2024

16:10

Tokom prethodna tri dana registrovana su dva nova slučaja obolijevanja od morbila, čime je broj ukupno registrovanih slučajeva u Crnoj Gori, tokom posljednjih pet mjeseci porastao na 23, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Navode da su dva novoregistrovana slučaja, jedan u Rožajama, a drugi u Budvi. 

„Slučaj obolijevanja u Rožajama je epidemiološki povezan sa prethodno registrovanim slučajem u toj opštini, čime se stekao uslov za prijavu epidemije i u Rožajama, pored već aktuelnih epidemija u Budvi i Podgorici“, istakli su iz Instituta. 

Objašnjavaju da epidemiološko povezivanje slučajeva dokazuje da je uspostavljena lokalna transmisija virusa, i da se epidemiološka situacija usložnjava, tj. raste rizik od naglog širenja morbila. Svi do sada registrovani slučajevi u Crnoj Gori su laboratorijski potvrđeni, na osnovu PCR testa i/ili serološkog testa – prisustva specifičnih antitijela na morbile.

“Sa početkom nove školske godine, rizik od daljeg širenja morbila dodatno raste. IJZCG u kontinuitetu poziva roditelje da iskoriste redovne i dodatne termine za vakcinaciju (koje određeni domovi zdravlja organizuju vikendom), da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske i školske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije…)”, navode u saopštenju.

Geografska distribucija, uzrasne grupe i vakcinalni status registrovanih slučajeva dati su u nastavku:

Tabela 1. Distribucija slučajeva po opštinama

Tabela 2. Distribucija slučajeva prema uzrastu i vakcinalnom statusu

“Vakcinacija je najbolja zaštita od morbila! Vakcina je bezbjedna i djelotvorna, a naročito je važno pravovremeno primanje vakcine. Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu dana života, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu”, ističu iz Instituta.

Kako navode nadležne higijensko-epidemiološke službe (HES) u određenim opštinama mogu dati preporuku da djeca minimum mjesec dana nakon primanja prve doze prime i drugu dozu MMR vakcine (bez čekanja sistematskog pregleda pri polasku u školu).

“Takođe, ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, može se preporučiti primanje prve doze vakcine već u uzrastu od 6 do 12 mjeseci. Osobama koje nisu potpuno vakcinisane ili nemaju dokaz da su preležale morbile ne preporučuje se putovanje u oblasti sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu. Više informacija o morbilima, preporukama i obuhvatima vakcinacijom možete pronaći na: www.ijzcg.me/morbili”, zaključuju iz IJZ.

Izvor (naslovna fotografija):Izvor: Printscreen Kurir Tv

Ostavite komentar

Komentari (0)

X