Dušan Radosavljević i Miroje Jovanović, advokati lidera Demokratskog fronta Andrije Mandića i Milana Kneževića, predali su danas žalbu Apelacionom sudu na presudu u slučaju pokušaja terorizma na dan izbora 2016. godine. Advokati su predali žalbe na ukupno 680 stranica u kojima su, kako su kazali, naveli brojne nepravilnosti i istakli kako je sudsko vijeće Višeg suda “više vjere imao u psihičkog bolesnika nego u zvanična dokumenta i fornezičke nalaze”.
Standard je još ranijie objavio da se advokatski tim priprema da danas preda žalbu.
Advokat Radosavljević kazao je, nakon predaje žalbe u ime njegovog klijenta Milana Kneževića, da dokument koji je dostavio sudu ima 300 stranica.
“Da mi je neko rekao da ću da pišem žalbu na ovoliko stranica, ne bih mu vjerovao. Ali morao sam jer je presuda samo prepisana optužnica”, rekao je Radosavljević.
On je kazao da je dovoljna samo jedna bitna povreda prava da bi se presuda poništila a da “u ovoj presudi ima 15 bitnih povreda”.
“Njihovo tumačenje ZKP- a je potpuno pogrešno i ima mnogo elemenata na osnovu kojih ova presuda može biti oborena. Ključni dokazi u ovom predmetu nijesu dovoljni da se donese osuđujuća presuda, svi dokazi imaju manjkavost – od izjava svjedoka saradnika Saše Sinđelića, svjedoka Mirka Velimirovića, pa sve do listinga i snimaka sa mjera tajnog nadzora”, rekao je Radosavljević.
Radosavljević je naveo da zahtjevaju da se presuda ukine i da se vrati na ponovljeni postupak pred prvostepenim sudom ali pred drugim sudskim vijećem. On je istakao je da izručenje Sinđelića Hrvatskoj “vrsta hibridnog rata”.
“Politički obračun”
Advokat Jovanović kazao je da je, u žalbu na 380 strana koju je predao, naglasio da je prvostepeno vijeće poklonilo vjeru “psihičkom bolesniku svjedoku saradniku Sinđeliću, a nije poklonilo vjeru dokumentima Ruske Federacije i forenzičkim dokazima”.
“Pitanje je zašto je neko ko se zove sudija imao povjerenje u psihičkog bolesnika, a maliciozno tumačio zvanični dokument Ministarstva vanjskih poslova Rusije u kojem se navodi da Sinđelić iz tranzitne zone nije prelazio grancu Ruske Federacije do septembra 2016. godine. Ja sam u žalbi naveo taj dokument koji sam dobio od nadležnih organa Rusije”, rekao je Jovanović.
Istakao je da je evidentno da je ovo politički obračun sa neistomišljenicima.
“Ovu presudu je samo formalno donosio Viši sud, a već sam rekao ko je stvarno napisao. I drugostepenu presudu će pisati ista ruka. Bio bih iznenađen da ova žalba bude usvojena”, poručio je Jovanović.
Na pisanu presudu čekalo se četiri mjeseca
Pvostepenu presudu za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine vijeće sudije Suzane Mugoše saopštilo je 9. maja. Međutim, na pisani otpravak presude čekalo se više od četiri mjeseca.
Tada je trinaest osoba osuđeno na ukupno 69 godina i sedam mjeseci zatvora. Agenti ruske obavještajne službe GRU Eduard Šišmakov i Vladimir Popov osuđeni su na 15, odnosno 12 godina zatvora za krivična djela stvaranje kriminalne grupe i terorizam u pokušaju.
Bivši šef srpske žandarmerije Bratislav Dikić osuđen je na osam godina, dok su Nemanja Ristić i Predrag Bogićević, kojima je suđeno u odsustvu, dobili po sedam godina za stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju putem pomaganja.
Za pripadništvo kriminalnoj organizaciji koja je pokušala teroristički napad, lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni su na po pet godina, Branka Milić tri godine, Srboljub Đorđević, Milan Dušević, službeni vozač DF-a Mihailo Čađenović dobili su po godinu i šest mjeseci, Dragan Maksić godinu i devet mjeseci, dok je Kristina Hristić osuđena uslovno na godinu.
Preporučeno
B.K.