Policija navodi da su članovi grupe samoinicijativno koristili nasilje i ponižavanje, čime su kršili osnovna ljudska prava osumnjičenih osoba.
Takođe se upozorava da ovakvo djelovanje može ugroziti zakonite istrage i pravosudne procese.“Zakon mora važiti za sve, bez obzira na motiv. Borba protiv seksualnog zlostavljanja mora se voditi kroz institucije, ne putem linča i nasilja,” saopšteno je iz Uprave policije.
Ko su članovi Fortisa i čime su se bavili?
Fortis grupa je djelovala samostalno, bez institucionalne podrške, s ciljem da identifikuje i javno razotkrije osobe koje putem interneta pokušavaju da stupe u kontakt s maloljetnicima radi seksualnog iskorišćavanja. Koristili su taktike kao što su lažno predstavljanje na društvenim mrežama, zakazivanje susreta s osumnjičenima, snimanje tih susreta i njihovo objavljivanje na mrežama.
Krivične prijave i moguće kazne
Protiv osnivača Fortis grupe, Nenada Kukuličića (36) iz Zete, i člana Đorđa Andrića (33), državljanina Srbije s boravkom u Podgorici, podnijete su krivične prijave zbog sumnje da su počinili krivična djela nasilničkog ponašanja u saizvršilaštvu. Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, za takva djela predviđene su zatvorske kazne, čiji raspon zavisi od težine nasilja, prethodnih prijava i drugih okolnosti slučaja.
Stav javnosti
Iako su metode Fortisa kontroverzne, dio javnosti izražava podršku njihovim aktivnostima, smatrajući da institucije ne čine dovoljno u borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece. Na društvenim mrežama se mogu pronaći brojni komentari koji kritikuju policiju zbog procesuiranja članova Fortisa, dok se, prema njihovom mišljenju, nedovoljno preduzima protiv stvarnih počinilaca.
“Država treba da im bude podrška kad već štite našu djecu!”, “Kad već država ne radi svoj posao zašto nije njima dozvoljeno?”, “Samo su dobro uradili za našu djecu”, neki su od komentara nezadovoljnih građana zbog razbijanja ove grupe. Ipak, sa druge strane bilo je i komentara u kojima su negativno okarakterisani mladići iz “Fortisa”: “Ko im je dao za pravo da ovako navlače ljude?”, “Hapsi sve, istripovali da su država”…
Djelovanje Fortis grupe u Srbiji
Fortis grupa je prvobitno nastala u Srbiji, gdje je privukla pažnju javnosti objavljivanjem snimaka susreta sa osobama za koje su tvrdili da su pokušavali da stupe u kontakt sa maloljetnicima putem interneta. Njihov modus operandi uključivao je lažno predstavljanje kao maloljetne osobe, zakazivanje sastanka s osumnjičenim, a zatim snimanje i javno sramoćenje tih osoba, često uz verbalne napade.
Grupa je više puta bila u fokusu medija zbog incidenata koji su se završavali nasiljem, kao i zbog objavljivanja identiteta osoba bez prethodnog sudskog postupka. Iako je dio javnosti Fortis doživljavao kao borce za pravdu, pravni eksperti i policija su više puta upozoravali da njihovo djelovanje prelazi granice zakona i predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava.
Reakcija pravosuđa u Srbiji bila je podijeljena, ali je s vremenom postala sve oštrija. U više navrata su pokrenuti postupci protiv članova grupe zbog ugrožavanja sigurnosti, nasilničkog ponašanja i samoproglašenog sprovođenja “pravde” bez ovlašćenja. Tužilaštvo je naglašavalo da takve akcije ne samo što mogu ugroziti prava osumnjičenih, već i otežati zvanične policijske istrage i pravosudne procese. Zbog pritiska institucija i pravnih postupaka koji su se vodili protiv njih, dio članova Fortisa je, prema dostupnim informacijama, prebacio svoje djelovanje u Crnu Goru.
Registar pedofila u Crnoj Gori
Prema podacima iz februara 2025. godine, u Crnoj Gori je registrovano 103 osobe u Registru počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode djece. Međutim, evidencija nije javno dostupna, što izaziva kritike da se time više štite počinioci nego žrtve.
Zakonski okvir i kazne
Izmjenama Krivičnog zakonika koje su stupile na snagu 8. januara 2022. godine, Crna Gora je pooštrila kazne za seksualne delikte nad djecom. Za krivična djela poput silovanja i obljube nad maloljetnim licem, predviđene su kazne zatvora do 40 godina. Takođe, uvedene su obavezne mjere nadzora za osuđene pedofile nakon izlaska iz zatvora.
Balans između pravde i prava
Slučaj Fortis grupe pokrenuo je važno pitanje: gdje je granica između borbe za pravdu i samovolje? Dok jedni vide članove Fortisa kao pojedince koji su djelovali iz opravdane zabrinutosti, drugi upozoravaju da niko ne smije biti iznad zakona – pa ni oni koji djeluju s plemenitim ciljem.
Preporučeno