Njihovo hapšenje rezulat je međunarodne saradnje crnogorske policije i vlasti Ujedinjenih Arapskih Emirata, a potvrđeno je tokom Svjetskog policijskog samita u Dubaiju, kojem je prisustvovao v.d. direktora Uprave policije Crne Gore, Lazar Šćepanović.
Povezanost s organizovanim kriminalomDelić je bio na Međunarodnoj potjernici zbog sumnje da je član kriminalne organizacije uključene u šverc velikih količina kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju. Ova organizacija, prema navodima Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore, koristila je kriptovane aplikacije poput SKY za komunikaciju i koordinaciju aktivnosti. U okviru operacije “General”, Delić je identifikovan kao ključna figura u lancu šverca, zajedno s drugim osumnjičenima poput Vuka Vulevića i Damira Mandića.
Ranije optužbe i pokušaji atentata
Ime Ivana Delića povezivano je i s ubistvom bivšeg saveznog ministra unutrašnjih poslova SRJ, Pavla Bulatovića, 2000. godine u Beogradu. Iako je Anketni odbor Savezne skupštine tada naveo Delića kao osumnjičenog, on je negirao umiješanost, a svjedoci su tvrdili da je u vrijeme ubistva bio u Budvi.
Delić je bio meta više pokušaja atentata. Najpoznatiji incident dogodio se 2008. godine kada je napadač, greškom, usmrtio drugu osobu misleći da je Delić. U drugom pokušaju, njegov automobil je izrešetan s 50 metaka, ali je on ostao nepovrijeđen.
Imovina i legalizacija
Opština Budva odbila je zahtjev Ivana Delića za legalizaciju nelegalno izgrađenih luksuznih objekata u Perazića dolu i Reževićima. Viši sud u Podgorici je, na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva, blokirao brojne nekretnine u njegovom vlasništvu, uključujući i one stečene nasljeđem.
Međunarodna saradnja i dalje istrage
Preporučeno
Hapšenje Ivana Delića predstavlja značajan korak u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala. Crnogorska policija nastavlja saradnju s međunarodnim partnerima kako bi se rasvijetlile sve okolnosti povezane s njegovim djelovanjem i eventualnim saradnicima unutar i van granica Crne Gore.