test

Odbrana: SDT tuži iako nema dokaza da je Holandija ustupila krivično gonjenje Crnoj Gori

Standard

29/03/2024

13:02

Branioci Kotoranina Radoja Zvicera, Milana Vujotića, Dragana Kneževića i Slobodana Kašćelana zatražili su u podgoričkom Višem sudu obustavu postupka protiv ovih okrivljenih od optužbi da su kao kriminalna organizacija organizovali šverc 700 kilograma kokaina koji je zaplijenjen u Roterdamu 2020. godine.



Obrazlažući ovaj predlog, advokat Marko Radović je, između ostalog, predočio da se radi o specifičnoj situaciji jer je krivično djelo izvršeno u Holandiji, a u spisima predmeta ne postoji dokaz da su nadležni organi te države Crnoj Gori ustupili krivično gonjenje protiv optuženih.

Sa druge strane, specijalni tužilac Zoran Vučinić predložio je sudu da potvrdi optužnicu protiv Zvicera i ostalih, navodeći da su u istražnom postupku prikupljeni dokazi koji pružaju dovoljno osnova za iznošenje ove krivično-pravne stvari na glavni pretres.

On je naveo da se optužnica temelji na komunikacijama ostvarenim preko Skaj aplikacije za koje SDT cijeni da su validan pravni dokaz koji su francuski pravosudni organi dostavili Crnoj Gori.

Pored Skaj dokaza, tužilac Vučinić je dodao da se optužnica temelji i na znatnom dijelu dokaza koji su putem međunarodne pravne pomoći pribavljeni od pravosudnih organa Holandije.

Advokat Radović je u srijedu predočio vanraspravnom vijeću Višeg suda, kome je predsjedavao sudija Boris Savić, da će ukoliko optužnica protiv njegovog branjenika Radoja Zvicera i ostalih bude potvrđena, i sud i tužilaštvo ući u ozbiljne komplikacije.

“Mislim da je poslije svih ovih godina vrijeme da nas čujete i uvažite. Da li će Radoje Zvicer imati 10 ili 20 postupaka postaje nevažno, ali vas molim da nas čujete i odbacite optužni akt u ovom slučaju”, kazao je Radović.

On je naveo da je krivično djelo izvršeno u stranoj zemlji dok Specijalno tužilaštvo, sa druge strane, nije ponudilo nijedan dokaz da su okrivljeni posao šverca droge organizovali sa teritorije Crne Gore.

“Da li se vodi krivični postupak u Holandiji pitanje je na koje sada ni tužilac ne bi znao da da odgovor jer u spisima predmeta postoji samo dokaz o zapljeni droge u Roterdamu. Čini mi se da je SDT preuzelo mnogo više nego što mu pripada”, kazao je advokat Radović.

On je podsjetio i na član 136 Krivičnog zakonika koji jasno kaže da se našim državljanima može suditi ukoliko su se zatekli u Crnoj Gori ili su izručeni našim državnim organima.

“Kako se okrivljeni nalaze izvan Crne Gore, vođenje krivičnog postupka je preuranjeno”, kazao je Radović.

On je kao nelogičnost optužnice Specijalnog tužilaštva naveo i činjenicu da se Radoje Zvicer za isto krivično djelo šverc 700 kilograma kokaina u jednoj optužnici tereti kao član kriminalne organizacije, a u ovoj optužnici kao organizator.

“On se u ovom predmetu tereti kao organizator kriminalne organizacije koja stoji iza posla šverca 700 kilograma kokaina dok je optužnicom KVSO 28/23 istovremeno šverc 700 kilograma kokaina počinio kao član kriminalne organizacije. Zašto bi on na istom mjestu u isto vrijeme osnivao kriminalnu organizaciju da bi se bavio istim poslom? Molim sud da se upozna sa optužnicom KVSO 28/23 koju je sutkinja Vesna Kovačević vratila SDT-u na dopunu istrage. Ova optužnica ne može da egzistira kao samostalni predmet”, kazao je advokat Radović.

On je dodao da će se ukoliko dođe do spajanja ove optužnice sa predmetom 28/23 desiti pravna situacija koju niko neće moći da raščisti.

Radović je na kraju kazao da se i ova optužnica dominantno temelji na Skaj komunikacijama koje su operativni podatak koji je dostavila inostrana policija Europol.

Sa stavom advokata Radovića saglasio se i advokat Miloš Vuksanović koji zastupa optuženog Vujotića.

Branilac Slobodana Kašćelana, advokat Draško Đukanović, osporio je validnost komunikacija sa Skaj aplikacije jer odbrana ne zna kako, gdje i kada su „skinute“ te komunikacije.

“Zna se dobro šta predstavlja međunarodna pravna pomoć, a odbrani optuženih ni jednom riječju nije pojašnjeno kako je pribavljena ova dokumentacija. Ono što se ne može provjeriti kroz original ne može biti dokaz, a podsjetio bih da smo Skaj komunikacije dobili u Eksel tabeli u kojoj se lako mogu mijenjati podaci. Zna se šta je original, a to nije Eksel tabela. Osim toga, kako je utvrđeno da određene šifre pripadaju određenim licima?”, upitao je advokat Đukanović.

On je podsjetio da sud u početku upravo zbog ovih problema Skaj komunikacije nije prihvatao kao validan dokaz i predmete je SDT-u vraćao na dopunu istrage.

“Sudija Miroslav Bašović je odbio predlog SDT-a da se Kašćelanu odredi pritvor na osnovu Skaj dokaza i jasno pojasnio da ove komunikacije u Crnoj Gori ne mogu da budu dokaz jer ih je dostavila inostrana policija iako se ona zove Europol”, kazao je advokat Đukanović.

On je podsjetio da je i vanraspravno vijeće, koje je preinačilo Bašovićevu odluku i Kašćelanu odredilo pritvor, u rješenju konstatovalo da je neophodno da SDT ove komunikacije pribavi putem međunarodne pravne pomoći.

“Na koji način i na osnovu kog zakona je Skaj komunikacija kasnije postala dokaz, nije jasno”, kazao je advokat Đukanović. B. ROBOVIĆ

Kašćelan tvrdi da nije kriv i da nema od čega da se brani

Slobodan Kašćelan je kazao da nije kriv i da nema od čega da se brani.

“To sam rekao i tužiocu, da ću mu odgovoriti na svako pitanje i da mi nije potreban povjerljivi razgovor s advokatom. Rekao sam mu: ‘Izvolite, pitajte’, ali me on ništa nije pitao”, kazao je Kašćelan.

On je naveo da je prije 30 godina, kada je hapšen, prvo policijski obrađivan, a onda tek prosljeđivan tužilaštvu.

“A sad te odmah vode kod tužioca. Tri puta sam bio na poligrafskom testiranju, a sada mi to nije ponuđeno niti me iko išta pitao”, kazao je Kašćelan.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Viši sud u Podgorici

Ostavite komentar

Komentari (0)