Iako iz Vlade od njenog formiranja možemo čuti da je obračun sa korupcijom prioritet u njihovoj agendi, u protekle dvije godine zabilježen je veliki broj krivičnih prijava koje nijesu procesuirane i koje i dalje stoje u fiokama Specijalnog državnog tužilaštva bez konkretnih rezultata.
U izvještaju Evropske komisije upravo se naglašava da je potrebno dodatno unaprijediti dosadašnje rezultate u pogledu korupcije, uključujući korupciju na visokom nivou, hitnim jačanjem efikasne implementacija postojećeg krivičnog zakonodavstva od strane tužilaštva i sudova, uključujući izricanje efikasnih i odvraćajućih kazni.No, uprkos upozorenjima iz EK, crnogorska javnost već tri godine nije informisana o prijavama koje je podnijela Demokratska partija socijalista zbog zloupotreba službenog položaja i korupcije na visokom nivou.
Tako je Demokratska partija socijalista podnijela je i krivičnu prijavu protiv izvršnog direktora AD Rudnik uglja Pljevlja Milana Lekića, zbog, višemilionske štete koju je nanio tom preduzeću.
Iz pravnog tima DPS-a, u krivičnoj prijavi koju su podnijeli protiv Lekića, navode da je on kao odgovorno lice – izvršni direktor AD Rudnik uglja Pljevlja, postupajući suprotno odredbama Zakona o privrednim društvima, zaključio ugovor za nabavku Dampera proizvođača „Belaz“, sa firmom „BPS“ iz Ugljevika (BiH). Kako se navodi u krivičnoj prijavi, ugovor je vrijedan 3.459.800 eura (bez PDV), iako je Lekić znao da to nije realna cijena dampera, jer su samo godinu dana ranije isti kupljeni za iznos od 2.556.493 eura.
Lekić je zbog saobraćajne nezgode u kojoj je učestvovao vozeći službeni automovil u alkoholisanom stanju podnio ostavku, no prijave protiv njega koje se podnijete zbog zloupotrebe službenog položaja nijesu procesuirane.
DPS je podnio krivičnu prijavu protiv Vesne Bratić, ministarke prosvjete, zbog nezakonitog razrješenja 244 prosvjetna direktora i štete koja je ovim povodom nanijeta Budžetu Crne Gore zbog sudskih troškova, a prijava je dostavljena i primljena od strane SDT 10. oktobra 2022. godine.
Nezakonitim smjenama direktora Bratić je nanijela štetu koja još nije dostigla puni iznos jer sporovi pred nadležnim sudovima su i dalje u toku, ali procjene su da će ona iznositi minimum 300.000 eura.
DPS je podnio prijavu i u vezi sporazuma o raskidu Bot aranžmana za put Meljine – Petijevići.
Naime, na osnovu tog sporazuma, koji je između ostalih, potpisao tadašnji ministar finansija u Vladi Zdravka Krivokapića Milojko Spajić, firmi “Univerzal Monte”, iza koje stoji srbijanski biznismen Vuk Hamović, trebalo je da se isplati četiri miliona eura za prijevremeni raskid ugovor.
Ali Specijalno državno tužilaštvo se kao ni u drugim slučajevima nije oglašavalo povodom ovog predmeta.
SDT ćuti i u predmetu koji je formiran zbog sumnjive kupovine trajekta ”Prizna” koji je Vlada Crne Gore na čelu sa Dritanom Abazovićem kupila za 577.000 eura. Iako je trajekt bio predviđen da ide u staro gvožđe i zbog toga bio oglašen po cijeni od 80.000 eura, Vlada ga je kupila bez tendera i po hitnom postupku, direktno kršeći Zakon o javnim nabavkama.
Trajekt koji je kupljen po mnogo većoj cijeni od tržišne vrlo brzo je pokazao sve nedostatke i opravdao razloge zašto ga je Jadrolinija predvidjela za staro gvožđe, pa je morao biti remontovan i to po cijeni od 482.000 eura, što znači da je državu ukupno koštao preko milion eura.
Specijalno državno tužilaštvo nije procesuiralo ni direktora Montefarma Gorana Marinovića, protiv kog je podnešena krivična prijava zbog kršenja Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, Zakona o državnoj imovini, Zakona o javnim nabavkama, Zakona o obligacionim odnosima, kao i drugim propisima.
Marinović je mimo obaveznih internih procedura dodjeljivao svakog mjeseca istim zaposlenima određene finansijske nadoknade, bez ikakvog obrazloženja i utemeljenja u Odluci. Prema preliminarnim procjenama u ovu svrhu utrošeno je oko 200 hiljada eura, a samo tokom 2023.godine Marinović je potpisao 160 odluka o stimulacijama po različitim osnovama.
Osim ovog Marinović se sumnjiči i da je da je tokom 2022.godine, kao i 2023.godine preuzeo dug veledrogerije Medicalana u ukupnoj vrijednosti od oko 210 hiljada eura po osnovu Ugovora o cesiji, a da pritom prema tom privatniku u tom trenutku Montefarm nije imao dugovanja.
Ista priča je i za bivšu direktoricu KCCG Ljiljanu Radulović.
Bivša direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović smijenjena je upravo zbog finansijskih malverzacija, ali SDT ni u ovom slučaju nije uzelo stvar u svoje ruke i formiralo predmet po službenoj dužnosti.
Radulović je na to mjesto postavljena u decembru 2020. godine za mandata ministarke Jelene Borovinić-Bojović, a njena smjena uslijedila je na prijedlog aktuelnog ministra zdravlja Vojislava Šimuna – na osnovu izvještaja komisije njegovog resora u kojem se ističe neracionalno trošenje novca, davanje saglasnosti za dopunski rad bez mišljenja medicinskog odbora i mimo procedura što je uslovilo da se produže liste čekanja pacijenata, sklapanje ugovora o radu mimo zakona…
No, povodom svih navedenih prijava, epilog, odnosno konkretna reakcija tužilaštva je izostala.
Preporučeno