Propuste tražiti u istrazi

Propuste tražiti u istrazi

Standard

27/02/2025

17:00

Oslobađajuća presuda za sedmoricu optuženih za ubistvo Ljubiše Mrdaka i pljačku Pošte u Nikšiću ponovo otvara pitanja odgovornosti i kvaliteta istrage koja je sprovedena. „Kakve istraga i optužnica, takva i presuda. I nije jedina“, kaže sagovonik M portala. Istragom rukovodili tužiteljka Maja Jovanović i aktuelni v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Kada je 20. oktobra 2021. u Nikšiću ubijen radnik obezbjeđenja Pošte Ljubiša Mrdak, a od njega i njegovih kolega opljačkano 423.000 eura, činilo se da su Uprava policije i Više državno tužilaštvo obavili efikasnu i brzu istragu.

U ime tužilaštva istragom je rukovodila tadašnja viša državna tužiteljka Maja Jovanović, a policijsku istragu je predvodio tadašnji rukovodilac Grupe za suzbijanje krvnih delikata u Sektoru za borbu protiv kriminala, današnji vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, a imena uhapšenih u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori su se nizala iz dana u dan.

Njih dvoje su, dvadesetak dana nakon teškog zločina, na konferenciji za medije kazali da je zločin uspješno rasvijetljen, te da se sedmorici uhapšenih na teret stavlja ubistvo u saizvršilaštvu, te da je sve rezultat odlične saradnje sa kolegama iz BiH.

Takođe su naveli i da su pretresene desetine stanova u obje države i da su pregledani snimci sa 250 kamera. Iza rešetaka su se našli Mitar Knežević, Stojan Albijanić, Nemanja Miljković, Petar Zolak, Srđan Svjetlanović, Stefan Regojević, dok je David Banjac u bjekstvu.

Međutim, tri i po godine nakon Mrdakovog ubistva i teške pljačke, svih sedmorica optuženih su oslobođeni optužbi, prvostepenom presudom koju je 25. februara izrekao sudija Višeg suda u Podgorici Veljko Radovanović. Obrazlažući svoju odluku, Radovanović je kazao „da je Sud zapalo da radi posao tužilaštva“, odnosno da je Vijeće sudija u sudskom postupku bilo prinuđeno da sprovodi istragu.

Dok je javnost ostala skandalizovana ovakvom odlukom, počelo je svojevrsno prepucavanje u pravosudnom sistemu – Više državno tužilaštvo je skrenulo pažnju sudiji Radovanoviću da se drži svog posla i da se ne miješa u rad tužilaštva, te da će uložiti žalbu na ovakvu odluku, a potom se oglasio i Sindikat tužilačkih organizacija koji je takođe oštro odgovorio na ocjenu Radovanovića o sprovođenju dokaza.

Sagovornici M portala i arhiva čitavog sudskog procesa ipak govore drugačije – sud je, na osnovu onoga što je imao kao dokaze kroz optužnicu i kroz izjave svjedoka, teško mogao da donese drugačiju odluku od one koju je izrekao sudija Radovanović. „Kakve istraga i optužnica, takva i presuda. I nije jedina“, kaže jedan od njih.

Sudije, advokati, tužioci i istražitelji sa kojima je M portal razgovarao predhodnih dana saglasni su u jednom – nije dobro što se tokom vremena promijenilo nekoliko tužilaca koji su vodili slučaj i zastupali optužnicu, a ni oni koji su započeli istragu u policiji nijesu ostali do kraja da rade na predmetu.

Kao što smo već naveli, nakon ubistva Mrdaka i pljačke Pošte u Nikšiću, tužilačku istragu vodila je tada viša državna tužiteljka Maja Jovanović, a policijsku je predvodio tadašnji šef sektora za krvne delikte Lazar Šćepanović. Oboje su u međuvremenu napredovali – Maja Jovanović je dva mjeseca prije podizanja optužnice izabrana za vršiteljku dužnosti Vrhovne državne tužiteljke, pa je od nje slučaj preuzela Tatjana Begović, koja je i podigla optužnicu. Deset mjeseci kasnije, i Begović je izabrana za v.d. VDT nakon isteka mandata Jovanovićke, pa su optužnicu zastupali Armin Selmanović i Radmila Gačević. Lazar Šćepanović je u međuvremenu napredovao do pozicije vršioca dužnosti direktora Uprave policije.

Zločin je rasvijetljen početkom novembra 2021. godine, kada su Jovanović i Šćepanović saopštili do tada poznate detalje istrage i naglasili odličnu saradnju sa institucijama BiH. Uhapšeno je šest osumnjičenih, dok je sedmi u bjekstvu.

Sagovornici M portala, koji su zbog svojih pozicija u pravosudnom sistemu zahtijevali da ostanu anonimni, naglašavaju da je posao tužioca koji vodi istragu da od policije traži svaki dokaz i informaciju koje smatra relevantnim za podizanje kvalitetne optužnice, ali da i policija sama može, ukoliko u toku istrage naiđe na nove detalje, dostaviti tužiocu materijal koji smatra relevantnim, uz adekvatno objašnjenje zbog čega je važno da se i to nađe u optužnici i među dokazima. Svakako, tužilac na kraju odlučuje šta će se od dokaza naći u optužnici, ali se tužioci u istragama i prikupljanju dokaza apsolutno oslanjaju na ono što zatraže od policije i što im policija pribavi.

U krajnjem, ukoliko izostane dovoljno dobro obavljen policijski posao, prikupljanje dokaza, forenzika i svi ostali elementi, ni sama optužnica ne može biti dobra. Da li je bilo propusta u istrazi ili manipulisanja i prikrivanja eventualnih materijalnih dokaza do kojih se došlo u bilo kom, pa i ovom predmetu, može pokazati samo novi krivični postupak i nova istraga koja bi morala biti okrenuta u drugom pravcu, kažu sagovornici M portala i dodaju da se do toga u Crnoj Gori rijetko ili nikad ne dođe. 

Izvor: M portal
Izvor (naslovna fotografija):FOTO: PORTAL DAN/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ostavite komentar

Komentari (0)

X