Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici maltene svakodnevno saslušava pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice kako bi pronašli one koji su 24. oktobra 2015. godine brutalno pretukli Milorada Mija Martinovića. Svi oni su dali iskaze i u prethodnoj istrazi, koja rezultirala podizanjem optužnice protiv svega dvojica sajovaca, zbog čega je Ustavni sud naredio da se sprovede efikasna i djelotvorna istraga u ovom predmetu, piše Dan.
Kako su svi pripadnici SAJ-a koji su sporne noći bili na radnim mjestima, mimo optuženih Bora Grgurovića i Gorana Zejaka, tvrdili da nijesu bili na mjestu gdje je Martinović napadnut, tužilac je počeo da provjerava njihove alibije. Nove izjave službenika SAJa detaljno se upoređuju sa njihovim prethodnim iskazima, a naređena su i brojna vještačenja kako bi se provjerilo ko od njih nije govorio istinu na saslušanju.
Prema saznanjima “Dana”, posebna pažnja usmjerena je na komunikaciju među službenicima SAJ-a koja se odvijala putem radio-veze.
Advokat Zdravko Begović, koji zastupa službenike policije, kazao je za “Dan” da ima saznanja da je nekoliko pripadnika elitne Jedinice MUP-a saslušano u tužilaštvu i da se provjeravaju njihovi iskazi.
“Nemam saznanja da je tadašnji komandant SAJ-a Radoslav Lješković ponovo saslušavan. Ne znam ni da li je iskaz davao Mirko Banović, koji je zauzeo njegovo mjesto nakon suspenzije, jer se još oporavlja od povreda. Upoznat sam sa podacima da je nekoliko njihovih kolega već dalo iskaze i da su tom prilikom ponovili ono što su kazali u prethodnom postupku”, kazao je Begović.
Martinović je juče kazao da još nije dobio poziv za saslušanje, niti ima ikakva saznanja o novoj istrazi.
“Niko me nije obavijestio o novoj istrazi. Znam samo ono što pročitam u medijima. I dalje sam siguran da se u novoj istrazi neće otkriti ništa novo. Da su htjeli, mogli su otkriti batinaše,
ali se trude da ih prikriju. Ništa novo se neće desiti i siguran sam da neće biti pomaka u ovom predmetu dok su ovi ljudi na vlasti”, rekao je Martinović za “Dan”.
Nova istraga o prebijanju Martinovića pokrenuta je prethodnog mjeseca, kada je Ustavni sud Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici dostavio odluku kojom je naređeno preduzimanje odgovarajućih mjera i radnja kako bi se identifikovali pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice koji su učestvovali u prebijanju Mija Martinovića. Ustavni sud je naredio da tužilaštvo u roku od tri mjeseca izvrši tu odluku i da im dostave izvještaj o tome što su preduzeli.
Iako se na snimcima jasno vidi da je u prebijanju Martinovića učestvovalo više od 20 sajovaca, nadležni su zbog prebijanja identifikovali i optužili samo dvojicu. Zbog prikrivanja podataka koji bi doveli do identifikacije ostalih uniformisanih batinaša, na pet mjeseci zatvora osuđen je tadašnji komandant SAJ-a Radoslav Lješković.
Odluku dostavili nakon tri mjeseca
Ustavnu žalbu povodom postupanja policajaca u slučaju prebijanja Martinovića podnijela je nevladina organizacija Akcija za ljudska prava (HRA). Odluka u slučaju Martinović je donijeta 25. jula 2017, a dostavljena je poslije više od tri mjeseca, 6. novembra.
Preporučeno
“Kako je Ustavni sud u odluci konstatovao da ODT nije hitno sprovelo istragu i naložio da je sad hitno sprovede, odugovlačenje Ustavnog suda u izradi odluke i njenom objavljivanju ne podržava ozbiljnost naredbe za hitno sprovođenje istrage”, saopšteno je iz HRA.