Novinar Tufik Softić dobiće sedam, umjesto 100 hiljada eura koliko je tražio u tužbi protiv države Crne Gore, zbog neefikasne istrage pokušaja njegovog ubistva početkom novembra 2007. godine kada je napadnut i brutalno pretučen u klasičnoj sačekuši ispred kuće u Beranama, odlučio je Osnovni sud u Podgorici. Napadači do danas nijesu pronađeni.
Preporučeno
“Ova presuda meni daje neku ličnu satisfakciju jer je država priznala da postoji krivica za nečinjenje svih obih deset godina. Evo sada će u novembru biti 10 godina od kada se desio prvi slučaj pokušaj ubistva. Što se tiče iznosa štete ja mogu samo da kažem da apsolutno nema tog novca koji bi meni mogao da nakbodi tih deset godina života i sve ono što smo moja porodica i ja doživjeli i što će proizvoditi posljedice i u budućnosti”, rekao je Softić po izlasku iz suda.
Advokat Dalibor Tomović je rekao da je zadovoljan odlukom jer ona, kako kaže, znači da je sud prvi put utvrdio da su, zbog neaktivnog rada državnih organa, povrijeđena prava iz Evropske konvencije i iz Ustava njegovog klijenta.
“Što se tiče visine samog tužbenog zahtjeva koji je dosuđen, smatramo da je Tufik Softić i dalje žrtva zbog čega ćemo se mi žaliti Višem sudu u cilju traženja pravičnog zadovoljenja. Što se tiče iznosa štete koji bi bio dosuđen ili koji će biti dosuđen mom klijentu mogu da kažem da ne postoji taj iznos štete koji može nadoknaditi njegove duševne patnje”, naglasio je advokat.
Sofić je dodao da ne odustaje od gonjenja onih koji su ga napali.
“Ali, nije moje da ja gonim ja počinioce kao što je Vrhovni državni tužilac jednom prilikom meni poručio da preuzmem privatno gonjenje, ako država neće da goni počinioce treba ja individualno da se gonim sa počiniocima sa kojima se inače svakodnevno sretam u Beranama i u gradu čak i u nekim lokalima u kojima pijem kafu… Treba li sa tima ljudima da se gonim po ulicama? To je besmisleno. Ja mislim da država treba da nastavi da nastavi taj postupak i u tom smislu mi vrlo brzo očekujemo presudu Ustavnog suda na pritužbu na ukinutu odnosno prekinutu istragu. Vidjećemo, od te Ustavne žalbe će umnogome zavisti šta će se dalje dešavati u krivičnom smislu. Ovo ne smatram krajem, smatram dobrim početkom”, rekao je on.
Inače, u tužbi piše da je nezakonitim radom državnih organa, propustima – nesavjesnim vođenjem istrage Softiću prekršen psihički i fizički integritet, čija se zaštita jamči članom 28. Ustava Crne Gore.
U tužbi se navodi i da istražni sudija i tužilac u noći napada nijesu izašli na lice mjesta, da su dvojica muškaraca koje je Softić označio kao sumnjive saslušani tek poslije sedam godina, da treći nije nikada, a da njihovi stanovi nisu pretreseni.