Kula Redžepagica u Plavu nalazi se u srcu, ali i na grbu grada. Najznačajniji je kulturno istorijski spomenik ovog kraja i danas je muzej sa stalnom postavkom.

Slika ovih vrata, koja krase naslovnu stranicu Derokove knjige “Narodno neimarstvo II”, postala je simbol njihove važnosti i zanimljive priče koja stoji iza njihovog puta. Njihov povratak podsjećaja nas da je čuvanje kulturnog nasljeđa od vitalnog značaja za buduće generacije i trajanje identiteta naših zajednica, kazao je predsjednik Opštine Plav Nihad Canović.

Zla vremena s početka prošlog vijeka su je skoro pa urišila, tako da većina predmeta ne potiče iz stare kule. Nisu originalna ni ulazna vrata u muzej – što je sagradi Hasan Beg, pretpostavlja se u 17. vijeku.
Vrata su sa kule skinuta prije 100 godina, a pratila ih je nevjerovatna sudbina.
Do prije nekoliko dana nalazia su se u Beogradu, kod galeriste Veselina Minjevića, kod kojeg završila igrom slučaja. On je riješio da ih vrati.

“Ovo je emotivna stvar, ovo je moja ljubav prema zavičaju. Ja sam rođeni Bjelopoljac, a Plav je takođe dio mog zavičaja i moje Crne Gore. Autentična vrata sa Kule Redžepagića pripadaju Plavu i Kuli. Poslije 100 godina vraćaju se kući”, kazao je Minjević.
Predsjednik Opštine Plav Nihad Canović, nije krio iznenađenje što su vrata Kule vraćena Plavu nakon toliko godina.
“Ni u najljepšem snu nisam mogao očekivati jednu takvu informaciju – da u Beogradu živi čovjek velikog srca koji je riješio da vrati Plavu nešto što je vajkada bilo u Plavu i što je predstavljalo kulturno-umjetničku vrijednost nakon sto godina.” naveo je Canović.
Preporučeno
Kako su vrata odnesena sa Kule, šta se u međuvremenu dešavalo i kako su završila kod Minjevića pogledajte u prilogu Seada Sadikovića i njegove emisije “Gledajmo se” na TVCG.