U okviru kulturno umjetničke manifestacije “Dani Petra Lubarde”, na Trgu Slobode u Nikšiću otvorena je izložba reprodukcija “Osam slika – osam priča iz Legata Petra Lubarde”.
“Saradnja sa Gradom Beogradom u sferi kulture, počela je kroz lik i djelo Petra Lubarde. Ovaj umjetnik nikada nije zaboravljao iz koje tradicije i naroda potiče i umio je sve to da ugradi u svoje djelo koje je dotaklo najviše visine svjetske umjetnosti. Petar Lubarda dokazuje dokle može da se stigne kada se naši kapaciteti udruže. Drago mi je što je nova saradnja Nikšića i Beograda počela kulturno umjetničkom manifestacijom ‘Dani Petra Lubarde’, kazao je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.Izložba “Osam slika – osam priča iz Legata Petar Lubarda” prevazilazi okvire običnog događaja, jer pored umjetničke, posjeduje i vrijednost koja zaslužuje posebnu pažnju, a to je saradnja Nikšića i Beograda, odnosno nikšićkog Muzeja i Kuće legata Beograd. Vezani istom idejom i željom da unaprijede život građanima potpisan je Protokol o saradnji. O budućim zajedničkim aktivnostima govorio je Fadilj Eminović, član Gradskog vijeća Grada Beograda koji je i otvorio izložbu.
“Ova izložba je samo mali iskorak u sve aktivnosti koje smo dogovorili kako u Beogradu tako i u Nikšiću. Tokom boravka u Nikšiću obišli smo vaša kulturna dobra, pogledali i istražili vaše potencijale u turizmu i u drugim oblastima. Vaša kulturna dobra koja smo mogli da sagledamo sigurno će značiti građanima Beograda i biti rado viđena u Gradu Beogradu. S druge strane Beograd ima 30 ustanova kulture, koje sigurno imaju šta da ponude građanima Nikšića. Ova saradnja koju ćemo unaprijediti u narednom periodu je u službi poboljšanja života naših građana”.

Izloženi su Lubardini radovi: “Kompozicija dva”, “Borba pjetlova”, “Čovjek i zveri”, “Napušteni brod”, “Plava grobnica”, “Lamento za pjesnika”, “Sumrak Lovćena” i studija “Kosovska bitka”, nastali nakon drugog svjetskog rata.
Prepoznatljive konstante u izuzetno bogatom Lubardinom opusu ostaju dramska interpretacija sadržaja, evokacija nacionalnog patosa crnogorskog zavičaja i oslanjanje na sadržaj realnog svijeta.
“Opredjeljujući se za apstraktan vizuelni idiom, Petar Lubarda je kroz ove slike konkretno transpornovao jednu pobunu, ali je istovremeno predstavio polarizovanu društvenopolitičku stvarnost početkom 70-ih godina XX vijeka i podsjetio nas da je zadatak umjetnosti da odrazi stvarnost, da ne bude servilna, da ne ugađa nikome, da bude kreatorska, da vodi kao simbol na zastavi”, istakla je Dina Pavić, kustoskinja u Kući legata Petra Lubarde.
Preporučeno
Izložba, koju su organizovali Opština Nikšić i JU Muzeji i galerije biće otvorena do kraja marta.