Tezu o konfliktu interesa složno osporavaju Poslovnikom o radu

Tezu o konfliktu interesa složno osporavaju Poslovnikom o radu

Standard

03/08/2024

17:38

Ministarstvo kulture i medija, pozivajući se ne interne poslovnike i Zakon o kulturi, uvelo je neobičnu praksu da za članove komisije konkursa za sufinansiranje projekata i programa u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva imenuje i umjetnike koji se sa svojim projektima prijavljuju na isti konkurs o kojem treba da odlučuju. Tako se, recimo, ove godine dogodilo da članica komisije za likovnu umjetnost Jelena Tomašević, pored toga što je odlučivala o kvalitetu projekata svojih kolega, dobije nekoliko hiljada eura za svoj prijavljeni projekat.

Na ovu praksu Pobjedi je ukazalo nekoliko umjetnika koji su aplicirali na ovogodišnji konkurs za sufinansiranje kulturno-umjetničkog stvaralaštva. Tragom njihove inicijative obratili smo se Ministarstvu kulture i medija iz kojeg su nam saopštili da u pomenutoj praksi nema konflikta interesa, već da je sve usklađeno sa Poslovnikom o radu komisije.

U članu 2 tog poslovnika istaknuto je da ,,član komisije ne može učestvovati u vrednovanju projekta/programa u koji je na bilo koji način uključen ili ako postoji neki od razloga predviđenih zakonom kojim se utvrđuje konflikt interesa. Izuzetno ako član komisije ne može učestvovati u vrednovanju projekta u smislu stava broj 5 ovog člana, u odnosu na te projekte, zamjenjuje ga sekretar Komsije za kulturno-umjetničko stvaralaštvo, a koji je određen Rješenjem o obrazovanju komisija. To je navodno ispoštovano, ali je činjenica da je ta praksa, koliko god bila utemeljena u poslovnicima i zakonima, u najmanju ruku problematična jer je član komisije, koji je istovremeno i učesnik konkursa, ipak u boljem i privilegovanijem položaju u odnosu na ostale kandidate koji nemaju nikakvih dodira sa komisijom. 

NAPUSTILA SALU

Iz Ministarstva kažu da je Poslovnik o radu usvojen prije prvih zasijedanja komisija, te da je kao takav bio obavezujući u radu, što je u potpunosti u skladu sa procedurama i definisano u skladu sa Zakonom o kulturi, članom 75 kojim se definiše sprečavanje sukoba interesa.

To u praksi izgleda ovako: samostalnu izložbu radova ,,Starring at the Sun“ crnogorske umjetnice Jelene Tomašević u ,,Artopia Gallery“ u Milanu, MKM je na konkursu podržalo sa 7.300 eura. Tomašević, koja je aplicirala na konkurs, istovremeno je bila i članica komisije koja je odlučivala o dobitnicima na konkursu za likovno stvaralaštvo.

Pobjedi je saopšteno da Tomašević, kada je komisija razmatrala njenu aplikaciju, nije učestvovala u glasanju, već je izašla iz prostorije, čime je formalno ispoštovan Poslovnik. Članovi komisije, pored Tomašević, bili su Ljiljana Karadžić (predsjednica) i Svetlana Dragojević, Nikola Marković i Nikola Latković. Sekretar komisije bio je Petar Kovačević. U zapisniku sa sjednice komisije, koji je Pobjeda dobila na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, navodi se da je „diskusija prošla u dobroj radnoj atmosferi, u konstantno konstruktivnom maniru i trudu da se iznađu svi mogući argumenti kako bi se podržao što veći broj pristiglih rješenja, u što većem obimu“. 

Tomašević je za Pobjedu kazala da je sve sto se tiče njenog angažmana u radu komisije bilo u skladu sa zakonom i etičkim pravilima, te da su neutemeljni navodi o konfliktu interesa u njenom slučaju. 

Jelena Tomašević; Foto: Pobjeda

,,Upravo imajući u vidu da sam se i sama prijavila na konkurs, blagovremeno sam na to ukazala predstavnicima Ministarstva i shodno Poslovniku o radu komisije nijesam ni na koji način učestvovala u odlučivanju o sopstvenom projektu, već je moje mjesto u komisiji tada zauzeo sekretar komisije, a ja sam, kako je i propisano, napustila salu za sastanke. Takva procedura je odavno uspostavljena i striktno je primijenjena i ovog puta”, kazala je Tomašević.

Ona je pojasnila da je predložena za člana komisije od kabineta Ministarstva kulture zbog velikog iskustva sa izložbama u inostranstvu jer je konkurs za koji je bila član žirija „odlučivao upravo o prijavama umjetnika iz Crne Gore za izložbe u inostranstvu“. No, kada se pogleda tekst konkursa jasno je da su prihvatljivi programi bili i istraživački projekti u oblasti likovne umjetnosti, međunarodni programi stručnog usavršavanja, izdavački projekti, retrospektivne izložbe od izuzetnog značaja za crnogorsku kulturu, aktivnosti vezane za prezentaciju rada autora… Tomašević je istakla da je kao član komisije „dala doprinos da umjetnici koje smatram značajnim za Crnu Goru dobiju priliku da na adekvatan način promovišu svoj rad u inostranstvu i to je ujedno i moj moto učešća u komisiji“.

,,Kada mi je upućen poziv da budem član žirija, moje prvo pitanje službenicima Ministarstva kulture bilo je ono koje ste Vi meni postavili, a to je legitimnost mog učešća u žiriju i da li postoji konflikt interesa. Detaljno mi je objašnjeno da konflikta nema i da postoji jasna procedura definisana poslovnikom i utemeljena u zakonu za to, a ta procedura je ispoštovana. Samo želim da vam kažem da sam se baš trudila da tokom moje karijere nikada ne dođem u konflikt interesa. Takođe, želim da naglasim da sam novce koje sam dobila od MKM za predhodne projekte utrošila i dokazala gotovim radovima na izložbama i računima koji se podnose na uvid Ministarstvu kulture”, kazala je Tomašević.

 NEZADOVOLJSTVO

Tomašević je istakla da pomenutu situaciju potencijalnog konflikta interesa problematizuju upravo oni umjetnici koji su nezadovoljni jer njihovi projekti nijesu podržani na konkursu.

,,Razumijem da postoji nezadovoljstvo onih koji nijesu podržani, ali vjerujem da bi učinkovitije bilo da su oni koji sada pokušavaju osporiti rad komisije prvo sami pažljivo pročitali pravila konkursa za koji su se prijavili i ista dosljedno ispoštovali. To bi možda bilo ozbiljnije uporište za žalbe, ali nikako ne bi bilo i uporište za targetiranje kolega koje više ukazuje na potencijalnu ličnu netrpeljivost nego na zalaganje za sužavanje prostora za bilo čiju ‘privilegovanost'”, kazala je Tomašević.

Ona je istakla da je njena prijava na konkurs jasna, rađena je i predata prije poziva da učestvuje u komisiji, a što je osobito važno u skladu je sa propozicijama tog konkursa.

,,Bazirana je na pozivu za izlaganje na prestižnom i referentnom mjestu u zemlji koja važi za kolijevku umjetnosti, a koji sam zaslužila svojim višedecenijskom radom i rezultatima, uglavnom u inostranstvu, daleko od ovakvih intrigantskih nesuvislih pokušaja. I pored zatečenosti, u duhu transparentosti smatram važnim da sve potpuno razjasnimo i izrazim nadu da će ovo biti samo početak stavljanja pod lupu svih javnih sredstava na konkursima za kulturu makar posljednjih godina, ako ne i u ranijem vremenskom periodu, ali i eventualnih diskrecionih davanja iz budžeta kako bi svi razumjeli zašto često naši relevantni umjetnici ostaju bez podrške i kome i zašto idu javni novci za kulturu”, kazala je Tomašević.

Latković: Da me pitate o dizajnu, rekao bih praksa jeste neuobičajena

Pored Jelene Tomašević, Pobjeda je kontaktirala i sa ostalim članovima komisije, ali većina je odbila da zvanično komentariše neobičnu praksu pri odlučivanju o dobitnicima sredstava Ministarstva kulture na konkursu za sufinansiranje. Jedino je Nikola Latković za Pobjedu kazao da pomenuta situacija nije mnogo česta u konkursnoj praksi.

,,Kao član komisije mogu da kažem da je taj proces protekao potpuno legalno – i formalno i neformalno. Koleginica Tomašević je bila isključena u dijelu evaluacije njenog projekta koji je ocijenjen shodno njenom ugledu na likovnoj sceni Crne Gore, a to je prilično visokom ocjenom. Njen uspjeh na konkursu je apsolutno u saglasju sa njenim ugledom i uspjehom na crnogorskoj likovnoj sceni. Ja se bavim konkursima u oblasti dizajna i znam da je ovakva praksa u oblasti dizajna isključena. Ovo je bila jedna drugačija vrsta konkursa tako da ne znam da li mogu da imam neko eksplicitno mišljenje o tome. Da me pitate o dizajnu, rekao bih da jeste neuobičajeno”, kazao je Latković.

Nikola Latković; Foto: Pobjeda

Na pitanje da li je Jelena Tomašević, samim članstvom u komisiji, bila u privilegovanom položaju u odnosu na ostale umjetnike koji su aplicirali Latković je odgovorio: „Apsolutno ne.“

,,Već je privilegija imati nju na konkursu – i kao člana komisije i kao učesnika konkursa. Sve bodovne liste smo potpisali svo petoro članova komisije, a njena bodovna lista sadrži potpise samo četiri člana, tj. ona nije sama sebe ocjenjivala i potpisivala. I zaista je to tako i bilo”, kazao je Latković.

Ostali članovi komisije su nam u neformalnom razgovoru kazali da je pomenuta konkursna praksa ,,upitna“, ,,neuobičajena“ i ,,specifična“. Neki od njih su prokomentarisali da je u pitanju ,,nepažnja“ MKM jer u Crnoj Gori ima dovoljno umjetnika da se članovi komisije mijenjaju, kako ne bi došli u situaciji da se sumnja u konflikt interesa.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Skulpture ispred zgrade Ministarstva kulture i medija na Cetinju; Stevo Vasiljević

Ostavite komentar

Komentari (0)

X