Razgovori Vlade i Mitropolije crnogorsko primorske oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji su juče počeli, pozitivan su korak za Crnu Goru i dobro je što su obje strane shvatile da ni jednoj ni drugoj ne odgovara da idu do kraja, na sve ili ništa u ovom procesu, već da se mora naći neko kompromisno rešenje, kažu za Novu M iz Građanske alijanse.
“Očigledno su obje strane svjesne da se mora doći do dijaloga, da se mora kroz dijaliog doći do kompromisa, da se moraju spuštati tenzije i to je nešto što treba da raduje Crnu Goru. To je put za izlazak iz institucionalne i političke krize i uslov da se mi kao društvo počnemo baviti suštinskim temama koje su bitne za sve nas”, kazao je Boris Raonić iz Građanske alijanse.On smatra da razgovori neće biti lagani, jer su se u proteklom perodu krupne stvari izdešavale u Crnoj Gori i višak emocija je svakako prisutan, kao i višak manipulacija.
“Ali, ukoliko stručnjaci sjednu za pregovarački, što ja sam siguran da će država naći zajednički imenitelj sa crkvom, jer crkva je nalazila zajednički imenitelj kroz istoriju i sa otomanskom crkvom i sa bivšom komunističkom zemljom i siguran sam da će i sa Crnom Gorom naći ono što je danas zajednički interes”, rekao je Raonić.
Već nekoliko godina, kaže Raonić, imamo naglašene emocije po pitanju etničke pripadnosti u Crnoj Gori. Ukoliko svi shvate da od toga ima malo koristi, i da kvalitet života ne zasvisi od ovih stvari, onda će i Crna Gora krenuti u pravom smjeru.
“I u tom smislu je puna odgovornost i Vlade i crkve da se prestane sa manipulacijama, da se prestane sa izazivanjem veštačikh tenzija zarad ostvarivanja političkih ili nekih drugih interesa”, kaže on.
Podsjetimo, na poziv premijer Duška Markovića juče je obavljen razgovor o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica između Vlade Crne Gore i Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, koju je predvodio mitropolit Amfilohije. Sastanak je okončan u duhu međusobnog uvažavanja uz ocjenu obiju strana da je protekao u konstruktivnoj i otvorenoj atmosferi, navedeno je u zajedničkom saopštenju Vlade Crne Gore i Episkopskog savjeta Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Predstavnici Episkopskog savjeta SPC, na čelu sa mitropolitom Amfilohijem, predali su Vladi predlog koji podrazumijeva izmjene odredaba koje Crkva vidi kao sporne.Vlada, kako su istakli u saopštenju, smatra da se kroz dijalog i izgradnju međusobnog povjerenja, kao i kroz davanje dodatnih i odgovarajućih garancija ovaj Zakon može primjenjivati kao moderan i usaglašen sa Ustavom i evropskim standardima.
Podsjetimo, sastanak je inicirao premijer, a sem premijera Duška Markovića i mitropolita Amfilohija, sastanku su prisustvovali i potpredsjednik Vlade i ministar pravde Zoran Pažin, te ministri za ljudska i manjinska prava, vanjskih poslova i kulture Mehmed Zenka, Srđan Darmanović i Aleksandar Bogdanović. U delegaciji mitropolije crnogorsko primorske su i tri episkopa – Atanasije, Joanikije, Dimitrije te rektor Cetinjske Bogoslovije Gojko Perović i dva člana Pravnog savjeta Dragan Šoć i Vladimir Leposavić.
Preporučeno
Iz Vlade su ranije više puta ponovili da su spremni za razgovor sa predstavnicima Mitropolije crnogorsko primorske, a zvaničan poziv mitropolitu Amfilohiju premijer je poslao 28. januara. Tada je poručio da je Vlada spremna da sagleda najbolja rešenja te da svakako kroz dijalog i mogući konsenzus, otklone svaku dilemu i sumnju. Odgovor mitroplita Amfilohija na adresu Vlade stigao je 3. februara u kome je izrazio spremnost za sastanak sa nadom, kako je rečeno – “da je Vlada iskreno opredijeljena za konačno otvaranje suštinskog i ljudskog razgovora”.