On je rekao da se trenutno nalazimo u procesu stagnacija kad su u pitanju pregovori, ali da je nova vladajuća većina odlučna da iz faze stagnacije pređe u fazu ofanzive i postigne veće rezultata na polju vladavine prava.
Dva cilja su pred parlamentom, rekao je on, a to su reforma izbornog zakonodvastva i deblokada v.d. stanja u oblasti pravosuđa.
“Nakon završetka sjednice Skupštine, u drugoj polovini juna ću pokrenuti između parlamentarnih političkih subjekata kako bi razgovarali i pokušali da nađemo rješenje za pozicije gdje je porebna dvotrećinska ili tropetinska podrška poslanika”, rekao je Bečić.

Predsjedavajući POSP iz EP Vladimir Bilčik rekao je da je, kao što je konstatovano i u rezoluciji EP o Crnoj Gori, zabrinut zbog polarizovane i zategnute klime u zemlji.
“Konstruktivan dijalog ključan je za dalji napredak i podržavamo inicijativu gospodina Bečića koji je pozvao na dijalog o svim pravnim rješenjima. Bez rješavanja ovih pitanja ključni napredak Crne Gore bi bio veoma težak”, rekao je Bilčik.
On je kazao da će 22. juna biti održana Međuvladina konferencija sa Crnom Gorom, koja će, kako je istakao, procesu pristupanja EU dati neophodnu dinamiku. Bilčik je pozvao na što skorije imenovanje šefova pregovaračkih grupa u Vladi.
“Dobili smo informaciju da će danas biti imenovana Majda Mulić za šefa radne grupe za poglavlje 23 i 24. Nadam se da će veći broj drugih imenovanaj uslijediti nakon ovog prvog”, naveo je Bilčik.
Bilčik je rekao da je za prvih pola godine, nova Vlada je odgovarala na kritiku na političke reakcije kad je bilo potrebno ali je pozvao sve da se više uradi kako bi se ubrzao proces evropskog puta.
“Uprkos nekolikog pozitvnih aktivnosti u oblasti organizovanog kriminala i korupcije, važno je da Crna Gora slijedi mišljenje Venecijanske komisije na sveobuhvatan način i kroz dijalog koji ključuje sve stranke”, rekao je Bilčik.
On je pozdravio odluku opozicije da učestvuje u današnjoj sjednici parlamenta, i pozvao DPS da ne nastavlja bojkot.
“Pozivamo da bojkot ne traje dugo jer je Crnoj Gori potreban parlament koji funkcioniše uz učešće svih snaga”, rekao je Bilčik.
Glavna pregovaračica sa EU Zorka Kordić rekla je da je pokretanje revidirane metodologije pregovaranja, zraz jasne želje da Zapadni Balkan bude dio evropske budućnosti.
“Crna Gora je, prihvativši maja 2020. novu metodologiju kao političku inicijativu koja se uklapa u postojeći pregovarački okvir između Crne Gore i EU, a koja proces treba da učini krediblnijim i opipljivijim, dala podršku snažnijoj političkoj dimenziji i afirmisanju politike proširenja. Na nama je da ovaj posticaj iskoristimo na najbolji mogući način, kroz definisanje konkretnih programa rane integracije, snažnije korištenje pretpristupnih fondova i unapređenje sistema za puno sprovođenje pravne tekovine EU”, kazala je Kordić.
Nova Vlada je, kako je kazala, tokom portugalskog predsjedavanja Savjetom EU vodila intenzivan dijalog sa državama članicama kako bi što bolje pozicionirala Crnu Goru u odnosu na četiri ključna elementa: veći fokus na temeljne reforme, snažnije političko upravljanje, povećana dinamičnost i predvidljivost procesa.
Kada je u pitanju vladavina prava, Kordić kaže da je Crna Gora do sada ispunila najznačajniji dio – 83 privremena mjerila, ali izazov je kvantifikovanje uspjeha u preostalim ključnim oblastima –borba protiv korupcije, imenovanja čelnih pozicija u pravosuđu, slobodi medija.
“Uprkos početnim izazovima u oblikovanju tužilačkih zakona po inicijativi grupe poslanika, Vlada je u okviru svojih nadležnosti pokrenula konsultacije sa domaćim akterima konstituisanjem Savjeta za vladavinu prava, među čijim članovima su i čelni predstavnici sudstva i tužilaštva. Konsultovana je u dvije iteracije i Venecijanska komisija koja je prepoznala potrebu Crne Gore za efikasnom reformom. Dodatna vrijednost procesa evropskih integracija je upravo u podsticanju kulture kompromisa i snažena inkluzivnog dijaloga, pa su ovi napori na unapređenju sistema pravosuđa zapravo uvod u širi ,međupartijski dijalog oko odabira ključnih pozicija u sudstvu i tužilaštvu na koji je nedavno pozvao uvaženi Predsjednik Parlamenta, sve u cilju nastavka odlučne borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala”, istakla je Kordić.
Ambasadorka Portugalije u Crnoj Gori Marija Viržinija Mendes da Silva Pina rekla je da je Portugal posvećen evropskoj perspektivi Crne Gore i da žele da unaprijede proces što više.
Preporučeno
“Mi smatramo da je to garancija prosperiteta i stabilnost u susjedstvu EU. Radićemo na tome da se poboljša metodologija pregovaranja – rekla je ona, podravljajući odluku naše zemlje da pregovara po novoj metodologiji. Crna Gora je pouzdan parneru EU i cijenimo vaše pozitivne regionalne odnose i vaš doprinos regionalnoj evropskoj bezbjednosti”, navela je ona, dodajući da je za dalji napredak na putu ka EU važno da se Crna Gora fokusira na žive aktivnosti koje se odnose na reforme u oblasti pravosuđa, slobode medija, inkluzivnog dijaloga.