Preporučeno
Ovogodišnja Konferencija bila je posvećena temi „Novi koncept ljudske bezbjednosti”, u okviru koje su vođene diskusije o ključnim temama za budućnost mira i razvoja, kao i one koje se tiču demokratskih procesa kao neizbježnih faktora za stabilnost regiona Zapadnog Balkana, EU i šire.
U sklopu drugog panela konferencije „Izazovi ljudske bezbjednosti na Zapadnom Balkanu” Vuković je imao izlaganje na temu: „Kolektivni sistem bezbjednosti – Crna Gora u NATO-u”.
On je istakao da ljudska bezbjednost kao izveden pojam i nov društveni i bezbjednosni koncept, nema ni društvenu podršku niti raspolaže sa institucionalnim i teorijskim kapacitetom, sa kojim raspolaže u međunarodnom pravu priznat i u praksi uvrežen koncept ljudskih prava.
“Stoga se ljudska bezbjednost oslanja, kako na ovu infrastrukturu, tako i na dio akademske i stručne argumentacije razvijene u doktrini ljudskih prava”, rekao je Vuković.
Međutim, uprkos tome što još uvijek traži svoje mjesto u međunarodnom sistemu vrijednosti, uočljivo je, ističe Vuković, da je koncept ljudske bezbjednosti povratno djelovao na ljudska prava u smislu njihovog društvenog osnaživanja.
“Kako bi se lakše razumio koncept ljudske bezbjednosti na primjeru Crne Gore, on se može svesti na kodeks koji određuje društveno ponašanje u Crnoj Gori, a to su vrline koje i dalje krase Crnogorce, kao što su junaštvo – a to je kada sebe branimo od drugoga, kao i čojstvo – kada drugoga branimo od sebe”, dodao je predsjednik Ustavnog odbora.
“Naša država je ponovo dio globalne politike i za nas je značajno da sjedimo za stolom sa onima koji donose odluke o budućnosti Evrope i demokratskog i bezbjednijeg svijeta, jer se značaj članstva Crne Gore u Alijansi ogleda upravo u utemeljenju dugoročnog mira i stabilnosti na području Zapadnog Balkana. Uz njegovanje vjekovne slobodarske tradicije Crne Gore, obaveza je svih generacija da čuvaju vrijednosti na kojima počivanju EU i NATO, na poštovanje ljudskog dostojanstva, jednakosti i vladavine prava”, zaključio je Vuković.
Vuković je imao odvojene razgovore sa prof. dr Donom Valasom, predsjednikom Instituta za međunarodno pravo u Vašingtonu i drugim istaknutim naučnicima, diplomatama, profesorima, teoretičarima i eminentnim stručnjacima iz gotovo svih dijelova Evrope i svijeta.