Na osnovu tih, očigledno na nezakonit način dobijenih podataka, DF je pravio strategiju kako da penzioniše Katnića. Promijenili su Zakon o radu i to samo u dijelu koji se odnosi na starosnu granicu odlaska u penziju, sa 67 spustili su na 66, izračunali godine beneficiranog staža, sabrali, oduzeli, podijelili i tom matematikom došli do saznanja da bi Katnić morao u penziju 12. juna.
Iako je jasno da su poslanici DF do podataka iz dosijea Specijalnog tužioca došli na nezakonit način Tužilaštvo nije pokrenulo proceduru utvrđivanja ko je iz Fonda PIO i Ministarstva odbrane Vlade CG dao lične podatke Milivoja Katnića.“Povodom pitanja postavljenih u vašem e-mailu, obavještavam vas da u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici nije formiran predmet“, saopšteno je Standardu iz Tužilaštva
Iz Fonda kažu da je do tih podataka bilo moguće doći preko Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ali da se to u slučaju Katnića nije desilo.
“Kada je riječ o podacima koji se odnose na javne funkcionere, shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, podaci koji se odnose na iste, a u vezi su sa vršenjem javne funkcije, kao i prihode, imovinu i sukob interesa tih lica i njihovih srodnika koji su obuhvaćeni zakonom kojim se uređuje sprječavanje sukoba interesa, nijesu tajna i mogu se dobiti na način propisan navedenim zakonom”, kazali su iz Fonda PIO.
Iz Fonda, takođe ističu da sve poslove iz svoje nadležnosti obavljaju poštujući zakonsku regulativu i propise, između ostalih i Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, koji propisuje da se obrada ličnih podataka može vršiti po prethodno dobijenoj saglasnosti lica čiji se lični podaci obrađuju, koja se može opozvati u svakom trenutku, te da se poslovi pristupa ličnim podacima mogu ostvariti isključivo na lični zahtjev lica čiji se podaci obrađuju, koje u konkretnom slučaju može biti osiguranik, odnosno korisnik prava iz PIO, njegov zakonski zastupnik ili punomoćnik (koji je u zakonskoj obavezi da posjeduje ovjereno punomoćje), a podaci se mogu dostaviti i na zahtjev suda.
“Shodno navedenom zakonu, podaci o ličnosti moraju se obrađivati na pošten i zakonit način, i ne mogu obrađivati u većem obimu nego što je potrebno da bi se postigla svrha obrade, niti na način koji nije u skladu sa njihovom namjenom. Bilo kakvo korišćenje ličnih podataka u nepropisane svrhe, povlači za sobom prekršajnu odgovornost lica, koje je bilo dužno da iste obrađuje prema zakonom predviđenom načinu”, tvrde u Fondu PIO.
Statutom Fonda PIO Crne Gore, propisano je da se poslovnom tajnom smatraju podaci i dokumentacija koji se odnose na poslovanje Fonda, čije bi saopštavanje neovlašćenim licima bilo protivno poslovanju i interesima Fonda, kao i drugi podaci koji su zakonom ili drugim propisom zaštićeni ili određeni kao poslovna tajna, dok je Pravilnikom o poslovnoj tajni propisano da se poslovnom tajnom smatraju cjelokupna dokumentacija i podaci u vezi sa poslovanjem Fonda koji se zvanično i javno ne objavljuju, nezavisno od izvora i načina saznanja i koji su u skladu sa ovim pravilnikom označeni poslovnom tajnom, a naročito su obuhvaćeni podaci od posebnog značaja, kao što su podaci o korisnicima i osiguranicima iz penzijskog i invalidskog osiguranja (personalni i medicinski dosijei, podaci o zaradi, penziji, svim vidovima socijalno-materijalne pomoći i dr. primanjima korisnika i osiguranika).
Preporučeno