Lipovina: Besplatni udžbenici i subvencionisani vrtići za jaku Crnu Goru

Lipovina: Besplatni udžbenici i subvencionisani vrtići za jaku Crnu Goru

Standard

17/08/2020

18:21

U vremenu kada se prirodni priraštaj smanjuje, zbog teške ekonomske situacije koja posebno pogađa mlade parove, u SDP smatraju da je važno da jakim podsticajem države pomognu mladima da ostanu u Crnoj Gori. Jedan od načina za to je da se roditelji rasterete jednog dijela finansijskog tereta vaspitno obrazovnog sadržaja svojih mališana, saopštila je Ana Lipovina, kandidatkinja za poslanika na listi “SDP – JAKA CRNA GORA”.

“Mi smatramo da sva naša djeca treba da imaju iste uslove, da udžbenike za sve đake osnovnih škola treba obezbijediti iz državnog budžeta jer bi se na taj način značajno pomoglo njihovim roditeljima, jer smo svjedoci brojnih promašenih investicija, propalih državnih garancija i gubljenja novca koji je bilo bolje uložiti u mlade. U ovom trenutku, prepoznajući problem visokih cijena kompleta udžbenika, samo dio lokalnih samouprava obezbjeđuje sredstva za njihovu kupovinu. Na ovaj način se to pitanje ne može riješiti, već mora postajati obaveza s državnog nivoa da sva djeca u osnovnim školama dobiju besplatne udžbenike”, dodaje Lipovina.

Mora se pronaći i način da se obezbijede sredstva u budžetu i za pokrivanje troškova vrtića za porodice sa više djece. Godina koja dolazi će u ekonomsko-socijalnom smislu biti veoma izazovna za sve, pa su besplatni udžbenici i participacija u pokrivanju troškova vrtića, minimum podrške koju država mora pružiti mališanima i njihovim roditeljima u svim opštinama, bez izuzetaka.

“U tom smislu će SDP inicirati da se u budžetu za 2021. godinu, dio sredstava usmjere za ovu namjenu, kako bi udžbenici bili besplatni za sve osnovce. Crna Gora će biti jaka država kad se bude brinula o svoj svojoj djeci i kada roditelji budu zadovoljni podrškom koju dobijaju od svoje države”, zaključuje ona.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X