Ako bude istinske političke volje, bit će i dogovora oko važnih pitanja koja se tiču reforme izbornog zakonodavstva, smatra direktorica CEDEM-a Nevenka Vuksanović. Uprkos retorici, do sada nije mnogo učinjeno, a pozitivne pomake Vuksanović vidi na lokalnom nivou.
“Gdje imamo ispostavljene određene promjene o kojima sam odbor za izbornu reformu treba da polemiše i da ih razmatra. I to su važne promjene, prosto promjene koje su sazrale u našem društvu. Dakle, vjerujemo da je naše društvo zbilja spremno za izbore u jednom danu”, navela je ona.Ipak, održavanje izbora u jednom danu neće značiti mnogo ukoliko ne bude reformisanih zakona o izboru odbornika i poslanika i o finansiranju političkih partija.
“Ova dva zakona su preduslov za uspostavljanje čvrstog izbornog ciklusa i mogućnost da se izborni proces zbilja dovede do kraja, da nam se ne bi ponavljao šavnički model. I ukoliko se mi ne pozabavimo ovima što je prioritet, bojim se da onda nećemo dati nikakve rezultate u pogledu izborne reforme”, rekl je Vuksanović.
Osim reformisanih zakona, otvorene izborne liste za građanskog aktivistu Dževdeta Pepića ostaju u vrhu prioriteta bez kojih, kako kaže, nema izborne demokratije.
“Zbog toga što smo mi jedno malo društvo sa malim brojem birača i mislim da je sva priča izlišna ako se ne uvedu otvorene izborne liste. Ono da možete da znate i koga birate i ko vas bira”, kazao je Pepić.
Održavanje lokalnih izbora u jednom danu bio bi korak naprijed, kaže Pepić uz ocjenu da neka pitanja i dalje ostaju otvorena.
“Da li će funkcionisanje političkih prilika u tim lokalnim samoupravama biti idealno? Što, ako se desi da se ne može formirati opštinska vlast? Mnogo je pitanja, a malo je pravih odgovora”, smatra Pepić.
Preporučeno
Naši sagovornici vjeruju da Odbor za izbornu reformu konačno mora da počne istinski da radi i poslanici u njemu da prevaziđu političke interese, jer osim što je formiran, zaključili su Vuksanović i Pepić, konkretne rezultate građani još nijesu vidjeli.