“Posebno smo kritikovale činjenicu da o predloženim rješenjima nije sprovedena javna rasprava, kao i to što nije izvršeno usaglašavanje Predloga zakona sa Ustavom i međunarodnim garancijama ljudskih prava.
Predlog zakona daje ovlašćenja ANB da bez ikakvog nadzora pristupa bazama podataka kako državnih organa i organa lokalne samouprave, tako i pravnih lica i „drugih subjekata“, čime je zaštita ličnih podataka ostavljena na volju službenika državne bezbjednosti, kao u nekoj orvelovskoj državi”, navodi se u saopštenju nevladinih organizacija.Iako je u aprilu ove godine Komitet za ljudska prava izrazio očekivanje da Crna Gora novim zakonom o ANB obezbijedi garanciju u vidu sudskog odobrenja za pristup bazama podataka koje vode državni organi, ali i pravna lica poput banaka ili NVO, Predlog zakona ne sadrži tu garanciju, napominje se u saopštenju.
Kako nadalje navode, predlogom zakona se predlaže i ovlašćenje ANB da bez odobrenja suda tajno prikuplja podatke o elektronskoj komunikaciji korisnika, koja sadrži podatke o saobraćaju i lokacijama, kao i podatke o neuspješnom uspostavljanju elektronske komunikacije, što je Ustavni sud još 2014. godine proglasio neustavnim, ukinuvši nekadašnji član čl. 257, st. 2 Zakonika o krivičnom postupku (ZKP). Uvođenje ovakvog ovlašćenja degradira postojeće garancije zakona.
Predlogom zakona je predviđeno i ovlašćenje ANB da bez sudske kontrole prikuplja podatke pregledom informaciono-komunikacionih sistema državnih organa, organa državne uprave, lokalne samouprave, lokalne uprave i pravnih lica koja vrše javna ovlašćenja (čl. 15, tač. 5).
“I ova mjera ugrožava pravo na privatnost jer omogućava ANB da bez sudskog nadzora pregleda sve elektronske evidencije, uključujući one koje sadrže osjetljive podatke, kao što su zdravstveni kartoni, podaci o socijalnoj zaštiti, poreski i finansijski podaci, informacije o dječjoj zaštiti i druge podatke iz nadležnosti organa državne uprave i lokalne samouprave. Ustavom je garantovano pravo na zaštitu ličnih podataka, a propisano je i da svako ima pravo da bude upoznat sa podacima koji su o njemu prikupljeni, kao i pravo na sudsku zaštitu u slučaju njihove zloupotrebe. Bez sudskog nadzora sprovođenja ovakve mjere, ostvarivanje ovih ustavnih prava praktično nije moguće”, ističu iz NVO.
Predlog zakona o ANB je po hitnom postupku upućen u skupštinsku proceduru, a već u utorak je na dnevnom redu nadležnih odbora.
Preporučeno
“Naše organizacije će o problematičnim rješenjima iz Predloga zakona obavijestiti i međunarodne organizacije koje nadziru stanje ljudskih prava u državi”, zaključuje se u saopštenju.