Opozicione partije intenzivno vode razgovore o načinu nastupa na narednim izborima 2020. godine, pokušavajući da svoje nejedinstvo kanališu u makar dvije kolone, a da jedinstveno ispostave zahtjev vladajućoj koaliciji za formiranje tehničke vlade, pišu Dnevne novine.
Preporučeno
Prema saznanjima Dnevnih novina, intenzivirani su razgovori na relaciji Demokratski front, Socijalistička narodna partija iUjedinjena Crna Gora, uz pokušaj dobijanja povjerenja nekih nezavisnih poslanika, kako bi se došlo do zajedničke platforme za jedinstven nastup ove tri političke grupacije na narednim izborima.
Drugu opozicionu kolonu činile bi partije i nezavisni poslanici učesnici razgovora čiji je domaćin bila predsjednica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović Stanković. U njoj bi bile SDP, Demokrate, GP URA, Demos, eventualno Crnogorska i neki nezavisni poslanici.
U obje kolone ima problema oko definitivnih dogovora i to, prije svega, zbog događaja iz prošlosti, koje neki akteri nikako ne mogu da prebole. Socijalistička narodna partija, nakon lošeg iskustva u Koaliciji “Ključ”, još nije “prelomila”, i mnogi njeni najviši funkcioneri smatraju da SNP treba da izađe samostalno na izbore i pored toga što redovno daje podršku akcijama Demokratskog fronta.
To je, na neki način, potvrdio i predsjednik ove partije Vladimir Joković koji je u intervjuu za portal Analitika istakao prednosti i slabosti samostalnog nastupa na izborima.
“Prednosti samostalnog nastupa na izborima su maksimalno jedinstvo i angažovanost svih organa, članova i simpatizera partije, lakše prezentovanje njenog programa i cilja i izbjegava se eventualna nesaglasnost po pitanju koalicije. Problem samostalnog nastupa svih partija je bojazan od velikog rasipanja glasova, borbe za isto biračko tijelo i naravno nedostatak finansijskih sredstava da bi se kampanja mogla bolje organizovati i predstaviti”, rekao je Joković.
Drugi problem je što neki funkcioneri DF-a ne žele da idu u koaliciju sa Ujedinjenom Crnom Gorom jer je na njenom čelu Goran Danilović, doskorašnji vioski funkcioner i poslanik povog političkog saveza. Poznavaoci prilika u opoziciji smatraju da je problem sa Ujedinjenom rješiv, ali da je velika nepoznanica kakav će stav povodom nastupa na izborima zauzeti SNP.
Na drugoj strani, ni “druga kolona” nije bez problema. Demokrate, najjača partija koja je prisustvovala sastanku u SDP-u, preferiraju samostalan izlazak na izbore uz mogućnost da prihvate koaliciju sa Crnogorskom, sa kojom su u vlasti u Budvi, i, očigledno se izuzetno dobro slažu. To bi dovelo SDP, Demos i GP URA u situaciju da moraju da naprave koaliciju jer su, prema svim posljednjim istraživanjima na ivici ili ispod cenzusa za ulazak u Skupštinu Crne Gore.
U situaciji kada neke opozicione partije tvrde da imaju punu podršku Evropske unije, ne bi bilo iznenađenje da nastane neki opozicioni savez za koji bi tvrdili da je stvoren uz medijaciju “prijatelja” sa Zapada. Jasno je, međutim, a i iskustvo to govori, da jedinstveni nastup opozicije nije moguć, a vjerovatno ni onaj u dvije kolone.
Najrealnija varijanta je od četiri kolone. Sve će brzo biti jasnije, a najdalje do početka nove godine, kada će Odbor za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva završiti rad, a zbog kojeg je došlo do novih podjela u opoziciji.
Damjanović pod pritiskom da osnuje partiju
Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović je, prema saznanjima Dnevnih novina, pod stalnim pritiskom pristalica da osnuje partiju. On se, za sada, ne izjašnjava. Najave formiranja nekoliko novih političkih subjekata, među kojima je dio članstva Socijalističke narodne partije ukazuju na trend daljeg uvećanja broja političkih partija.
Podaci iz februara ove godine govore da je u Crnoj Gori je registrovano 55 partija, od kojih su 43 aktivne, a najavljeno je i formiranje nekoliko novih političkih subjekata.
Prema podacima iz Registra političkih partija, u Crnoj Gori su tokom prethodne godine registrovane tri nove političke partije, dok je početkom ove godine u Registar upisana jedna (Pokret za Pljevlja).