Kako se navodi u saopštenju, delegacija, koju predvodi predsjednica Parlamentarne skupštine OEBS-a Pia Kauma, održala je sastanke u Vašingtonu sa članovima Kongresa, zvaničnicima Vlade i stručnjacima iz oblasti bezbjednosti u cilju proširenja međunarodne saradnje u borbi protiv nasilnog ekstremizma i terorizma.
,,Pažnja je bila usmjerena na savremene izazove i kompleksne oblike terorističkih prijetnji. Ključne teme uključivale su zloupotrebu savremenih tehnologija poput vještačke inteligencije, bespilotnih letjelica i 3D štampe u terorističke svrhe, kao i zabrinjavajući porast radikalizacije mladih na internetu. Poseban akcenat stavljen je na pojavu tzv. nihilističkih ekstremističkih pokreta, povezanost terorizma sa organizovanim kriminalom, te sofisticirane metode finansiranja, uključujući korišćenje kriptovaluta”, ističe se u saopštenju.Delegacija se sastala sa predstavnicima Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, Savjeta za vanjske odnose, Biroa Stejt departmenta za borbu protiv terorizma, kao i Kancelarije Ministarstva finansija SAD zadužene za suzbijanje finansiranja terorizma i finansijskog kriminala.
Održani su i sastanci sa članovima Senata i Predstavničkog doma iz obje političke partije, uključujući članove Odbora za obavještajne poslove i Komisije za evropsku bezbjednost i saradnju.
Pejović je tokom sastanaka naglasila važnost obrazovanja i prevencije kao ključnih alata u borbi protiv nasilnog ekstremizma. Istakla je da savremene prijetnje, koje su sve raznovrsnije, sofisticiranije i često transnacionalnog karaktera, zahtijevaju koordinisane odgovore i čvrstu međunarodnu saradnju.
„U vremenu kada nove tehnologije i potencijali vještačke inteligencije otvaraju neograničene mogućnosti, moramo se osloniti na zajedničke vrijednosti koje baštinimo kroz OEBS i partnerske odnose. Samo tako možemo graditi otporna društva“, poručila je Pejović.
Posebno je, dodaje se u saopštenju, ukazala na značaj razmjene znanja i iskustava među parlamentarcima, koji imaju važnu ulogu u prenošenju globalnih saznanja u zakonodavne procese, ali i u podizanju svijesti i edukaciji cjelokupnog društva.
,,Kao predstavnica Crne Gore, zemlje koja razumije postkonfliktnu tranziciju, ali i kao jedina predstavnica iz Jugoistočne Evrope, Pejović je naglasila dodatnu vrijednost koju iskustva regiona Balkana mogu donijeti međunarodnim naporima u suzbijanju ekstremizma”, piše u saopštenju.
Potpredsjednik Odbora, američki kongresmen Mark Vizi istakao je da su ove zvanične posjete ključne za izgradnju boljeg razumijevanja prijetnji i izazova sa kojima se suočavaju na terenu.
„Pozdravljam priliku da sa svojim evropskim kolegama podijelim američko iskustvo u borbi protiv terorizma i izgradnji međunarodne saradnje u borbi protiv naših zajedničkih prekograničnih bezbjednosnih prijetnji“, rekao je Vizi.
Predsjednica Pia Kauma istakla je važnost da nacionalni parlamenti omoguće razmjenu informacija i znanja među zakonodavcima, kao i centralnu ulogu zaštite osnovnih sloboda i vladavine prava uz borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
„Više od dvije decenije, Parlamentarna skupština OEBS-a stavlja borbu protiv terorizma na vrh svog dnevnog reda. Moramo uvijek ostati na oprezu u odbrani naših društava od ove pošasti, istovremeno osiguravajući da se naše zajedničke vrijednosti poštuju”, rekla je ona.
Predsjednik Odbora za borbu protiv terorizma Kamil Ajdin izrazio je duboku zabrinutost zbog sve veće izloženosti tinejdžera nasilnom ekstremističkom sadržaju, posebno onlajn, širom regiona OEBS-a.
„Ovaj užasan trend direktno utiče na koheziju naših društava i zahtijeva hitne odgovore na političkom i zakonodavnom nivou. Države članice OEBS-a treba da ažuriraju svoje strategije kako bi na odgovarajući način zaštitile našu omladinu, a samim tim i našu budućnost, od nasilja i terorizma podržavanjem pristupa cijelog društva, stvaranjem jakih javno-privatnih partnerstava u medijima i platformama za informisanje na društvenim mrežama”, kazao je.
Diskusije su, kako se tvrdi u saopštenju, poslužile su jačanju parlamentarne svijesti i angažovanja u borbi protiv terorizma razmjenom ključnih naučenih lekcija i identifikovanjem glavnih izazova koji utiču na zemlje OEBS-a sa obje strane Atlantika.
Posjetu Vašingtonu delegacija je zaključila odavanjem počasti za 184 osobe koje su poginule u napadu 11. septembra 2001. godine, na Memorijalnom centru Pentagona.
Zvanična posjeta SAD-u se nastavila se dvodnevnim programom u Njujorku, gdje je delegacija posjetila sjedište Ujedinjenih nacija. Na sastancima sa visokim predstavnicima Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv terorizma (UNOCT) i Izvršne uprave Odbora za borbu protiv terorizma Savjeta bezbjednosti (CTED) razgovarano je o najnovijim trendovima i globalnim naporima u borbi protiv terorizma.
Posjeta je zaokružena obnovom Memoranduma o razumijevanju iz 2020. između Parlamentarne skupštine OEBS-a i UNOCT-a. U kontekstu globalnog bezbjednosnog ambijenta koji se brzo razvija, ovaj sporazum o saradnji naglašava stalnu predanost ovih organizacija jačanju parlamentarnog angažmana u međunarodnim naporima u borbi protiv terorizma. Novi sporazum naglašava poseban doprinos Parlamentarne skupštine OEBS-a međunarodnim, regionalnim i nacionalnim naporima u borbi protiv terorizma kao jedinstvenog foruma za međuparlamentarni dijalog u cijelom regionu OEBS-a.
Naglašavajući jedinstveni doprinos OEBS-ovog parlamentarnog odbora u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, zamjenik generalnog sekretara UN i šef UNOCT-a Vladimir Voronkov pohvalio je Skupštinu OEBS-a za uspješno predsjedanje Globalnim koordinacionim mehanizmom za parlamentarne skupštine o borbi protiv terorizma između 2022. i 2024.
„Saradnja sa Parlamentarnom skupštinom OEBS-a igra ključnu ulogu u implementaciji UN-ove Globalne strategije za borbu protiv terorizma. Kroz naš posvećeni parlamentarni program, UNOCT će nastaviti podupirati zakonodavce OEBS-a u njihovim naporima u borbi protiv terorizma”, istakao je on.
Završavajući posjetu, delegacija je odala počast žrtvama terorizma u Memorijalnom centru Svjetskog trgovinskog centra 11. septembra.
,,Delegacija je potvrdila svoju predanost podsticanju međunarodne solidarnosti i otpornosti u borbi protiv nasilnog ekstremizma. Poslanica Jevrosima Pejović položila je cvijeće žrtvama terorističkog napada iz Crne Gore. Tokom napada na Svjetski trgovinski centar 2001. godine, dva crnogorska državljanina izgubila su život”, zaključuje se u saopštenju.
Preporučeno
Odbor za borbu protiv terorizma PS OEBS-a uspostavljen je jula 2017. godine, kao Ad hoće radno tijelo, u cilju jačanja doprinosa parlamentaraca u rješavanju nasilnog ekstremizma i radikalizacije širom regiona OEBS-a. Čine ga 13 članova i članica, predstavnika nacionalnih parlamenata.