U restoranu u Skupštini Crne Gore ovih dana ne traži se stolica više. U razgovoru sa Dragom Jovićevićem, šefom ugostiteljstva iz Uprave za imovinu pod čijom nadležnošću je ovaj ugostiteljski objekat i šefom restorana Vojom Bojovićem, Pobjedi je rečeno da im je posjeta, od kada poslanici opozicionih partija bojkotuju parlament, drastično opala. Ni cijene nijesu tako povoljne kao do prije šest godina. Najbolja posjetaje kada su skupštinska zasijedanja. Tada se spremi tri do petjela. Poslanici preferiraju kuvano, a kada se na meniju nađe raštan, traži se tanjir više.
Preporučeno
Navodeći da šef restorana sa šeficom kuhinje svakodnevno sastavlja dnevni meni, Drago Jovićević naglašava da se trude da na njemu bude što više zastupljena domaća kuhinja i kuvana jela raštan, pasulj, kaštradina s kupusom, paprikaš, gulaš, škembići, razne pite, musake, punjene paprike, japraci, sarme -zavisno od sezone.
“Kada spremimo raštan sa suvim mesom, na slanini, pršuti i kobasici, ne ostane praktično ništa”, istakao je šef restorana Vojo Bojović.
Kako objašnjava Jovićević, da bi raštan bio dobar mora se zamastiti.
“To je divlja biljka, veoma kvalitetna, koja zahtijeva i malo sala”, kaže Jovićević, uz podsjećanje da je ovim jelom bila oduševljena i Madona, kada ga je prije nekoliko godina probala u Splendidu.
Kako dodaje, za poslanike islamske vjeroispovijesti, zbog toga što ne jedu svinjsko meso, priprema se kupus sa kaštradinom.
Međutim, naglašava ovaj iskusni ugostitelj, nije ni raštan što je nekad bio.
“Da bi bio dobar, mora biti ubran sa otvorenog, da ga malo takne mraz, a ne iz staklenika”, objašnjava Jovićević.
Kada ne zasijeda Skupština, uglavnom se sprema jedno jelo.
U vrijeme hrišćanskog posta, pored dnevnog jela priprema se minimum jedno posno. Vodi se računa i o pripadnicima islamske vjeroispovijesti, pa su na meniju zastupljena i jela bez svinjskog mesa.
Pored jela sa dnevnog menija, gost može da poruči jelo a la kart. Međutim, navodi šefrestorana, to se ne dešava baš često.
Poslanici vole da jedu kuvana jela, pa uglavnom biraju neko od ponuđenih. Sva kuvana jela dobro prolaze, i jagnjetina sa povrćem, i teletina, a ponekad se spremi i kačamak kazao je Bojović, dodajući da u ponudi pored morske ribe imaju i pastrmku.
Cijene
Šef restorana kaže da se u restoranu može dobro ručati za šest eura. Kako navodi, goveđa supa košta 80 centi, čorbe su od 1,10 eura teleća do euro i po, koliko treba izdvojiti za riblju. Cijena glavnog jela je četiri-pet eura, salate euro, a hljeba 30 centi.
Supa, glavno jelo, salata i hljeb koštaju, u prosjeku, šest eura navodi Vojo Bojović.
Dezerti su im, dodaje on, 1,7 eura, kuvana kafa 20 centi, espreso 30, popularna dojč 50, čaša soka (2 dl) 0,45 eura, rakija loza euro, martel 2,20 eura. U restoranu
pored čaše 0,3 dl služi i čaša rakije ,,petica, odnosno 0,5 dl, koja košta 1,60 eura loza.
Kako navodi Dragan Jovićević, cijene su od 2011. godine znatno više nego ranije. Poslanici su tada, dodaje on, komentarisali da je prejeftino, pa da im narod ne bi prigovarao, napravljena je korekcija.
“Ovo je objekat zatvorenog tipa, ta sredstva se vraćaju u budžet, vrte se u krug. Od toga novca kupujemo namirnice, piće i opet se pare vraćaju u istu kasu”, objasnio je Jovićević.
Međutim, Vojo Bojović ističe da su se službenici iz Skupštine, koji takođe imaju pravo korišćenja restorana, žalili da su cijene previsoke.
Kapacitet ovog ugostiteljskog objekta je 56 mjesta. U restoranskom dijelu ima 10 stolova gdje može ručati 40 osoba. U salonskom dijelu ima mjesta za 16 gostiju i on se koristi za zvanične ručkove delegacija, gostiju Skupštine. Restoran ima osam zaposlenih četvoro u kuhinji i četiri konobara. Zatvorenog je tipa, u njemu se služe isključivo gosti koji su u Skupštini Crne Gore.
Ne vodimo računa da li će neko od funkcionera iz poslaničkih klubova dovesti nekoga sa sobom. Onaj ko uđe u Skupštinu i dođe u restoran, biće uslužen objašnjava šef restorana.
Poslanicima DF-a nose piće, ali ne silaze da ručaju
Posla u skupštinskom restoranu najviše ima kada su zasijedanja. Zbog bojkota opozicije, navodi šef ugostiteljstva Dragan Jovićević, posao je dosta opao.
“I opozicioni poslanici koji dolaze u Skupštinu (DF), ne silaze u restoran. Nije nam poznato iz kog razloga. Poslanicima DF-a nosimo piće u klub, ali ne silaze na konzumiranje hrane”, kazao je Jovićević.
Dok je Skupština radila punim kapacitetom, naglašava on, u restoranu se tražila stolica više.
“U vrijeme pauza ili ručka poslanici se kod nas malo relaksiraju. Ovdje su razgovori drugačiji nego pred kamerama kazao je Jovićević i dodao da je do prije četiri-pet godina bilo mnogo više posla i atmosfera je bila mnogo bolja”, kaže on.
Domaćinska atmosfera
Predsjednik administrativnog odbora DPS-a Ljuiđ Škrelja, kog smo sreli u skupštinskom restoranu, kaže da dosta često koristi usluge ovog ugostiteljskog objekta.
“Maksimalno sam zadovoljan i hranom, a pogotovo uslugom. Pamtim generacije konobara i ljudi koji rade u ovom restoranu, za njih imam samo riječi hvale. Dugo sam radio u turizmu, tako da ovu branšu dobro poznajem. Ovdje se osjećam kao da sam doma. Nijesam neki gurman, ali je činjenica da je hrana uvijek svježe spremljena. Ali, najbitniji mi je korektan i ljudski odnos osoblja prema nama. Svi smo ovdje ravnopravni, ne dijelimo se na uslužno osoblje i poslanike. Ponašamo se kao u svojoj kući”, kazao je Škrelja.
On nije imao zamjerku na cijene jer, kako objašnjava, kada je čovjek zadovoljan svim što mu se pruža, onda i cijena ima svrhu.
Za Dinošu spremali i jagnjeće glave
Zanimalo nas je da li ugostitelji iz skupštinskog restorana učine gušt nekom od poslanika, pa mu po želji spreme nešto čega nema na jelovniku. Šef ugostiteljstva, Dragan Jovićević, prisjeća se da su za bivšeg poslanika, sadašnjeg ambasadora Crne Gore na Kosovu Ferhata Dinošu spremali kuvane jegnjeće glave.
“On je volio da pojede kuvanu jagnjeću glavu i izlazili smo mu u susret”, kazao je Jovićević.