U okviru projekta finansiranog od strane Evropske unije, u novembru ove godine, agencija DeFacto sprovela je istraživanje stavova mladih u Crnoj Gori (18-35), sa posebnim fokusom na njihove medijske navike.
Mladi ljudi u Crnoj Gori najčešće koriste društvene mreže u poređenju sa drugim medijima, ali se o političkim pitanjima najčešće informišu sa internet portala (40,2 odsto), a zatim Facebooka (19,7 odsto) i televizije (16,4 odsto). Više mladih vjeruje da se medijima ne može vjerovati, nego da im se može vjerovati.Upitani ko je odgovoran za rat u Ukrajini, 33,6 odsto mladih je odgovorilo Sjedinjene Države, 27,1 odsto je odgovorilo Rusija, dok 16,8 odsto kao krivca vidi Ukrajinu.
Da bi se istražio uticaj dezinformacija na društvenim mrežama, u okviru istraživanja je sproveden svojevrstan eksperiment, u okviru kog su grupama ispitanika pokazivani određeni sadržaji, a nakon toga ispitivane promjene u njihovim stavovima.
Preporučeno
„Istraživanje i eksperiment su empirijski pokazali da lažne vijesti i dezinformacije zaista utiču na stavove mladih i njihovu percepciju aktuelnih političkih pitanja, i to tako što pojačavaju već formirane stavove o društvenim pitanjima dodatno otežavajući razumijevanje i kompromis“, kazala je Olivera Komar iz Agencije DeFacto.