Kako se navodi u saopštenju, GO PES je podržao formiranje vlade sa političkim subjektima koji su podržali Milojka Spajića za mandatara na konsultacijama kod predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.
To znači da će Spajićev kabinet činiti predstavnici Demokrata, stranaka manjinskih naroda i SNP-a.SPAJIĆ: IMAMO 44 POSLANIKA
Nakon maratonske sjednice, Spajić je novinarima kazao da je zaključak Glavnog odbora PES-a da ,,imaju skupštinsku većinu za formiranje vlade“.
– Članovi Glavnog odbora su bili većinom za. Par ljudi je bilo protiv i par uzdržano. Očekujemo podršku 44 poslanika u Skupštini – rekao je Spajić novinarima nakon sastanka, ne ulazeći u detalje dugotrajne rasprave.
Na pitanje – da li je definitivna odluka da koalicija ,,Za budućnost Crne Gore“ neće biti dio vlade – Spajić je potvrdno odgovorio, naglašavajući da su Mandić i Knežević ,,pet puta odbili ponudu“.
– Odbili su pet ponuda, pa prihvatili odjednom. O čemu se radi tu? Ne možemo da vjerujemo u njihovu iskrenost – kategoričan je bio lider PES-a.
Lider Pokreta ,,Evropa sad“ je naglasio da će čelnik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić biti izabran za novog predsjednika parlamenta, što sugeriše da je Spajić ubijeđen da će imati većinu u parlamentu.
Premda je Spajić nakon sjednice GO PES-a forsirao u javnosti optimističku priču, prema informacijama Pobjede, glasanje u parlamentu nosi priličnu dozu rizika za mandatara.
O tome, posredno, svjedoči i podatak da se, iako je član Glavnog odbora PES-a, potpredsjednik stranke Jakov Milatović sinoć nije pojavio na sjednici, a da ni Spajić, ni bilo ko drugi u vrhu stranke, nije želio da komentariše njegov izostanak. Indikativno: ni Milatović, koji je vrlo aktivan na društvenim mrežama, sinoć se nije oglašavao.
Zato su se tokom jučerašnjeg dana čuli iz te političke grupacije neki drugi glasovi protivljenja Spajićevoj odluci da ZBCG ,,ispadne iz igre“.
KAKO DO VEĆINE
Poslušnost Spajiću ranije je otkazala Alternativa koja ima jednog poslanika – Jelenu Nedović.
– Ono što ne podržavamo je vlada u kojoj bi ključni konstituent bila Bošnjačka stranka. Ta vlada bi imala nešto oko 41-43 poslanika podrške, što nije dovoljno da se efikasno sprovedu reforme i agenda Evropa sad 2.0 zbog koje smo mi u koaliciji sa PES-om. Neprihvatljivo nam je da ključni konstituent vlade budu partije koje su zadnje decenije aktivno učestvovale u uništavanju Crne Gore – saopšteno je juče iz Alternative.
Pitanje je i kako će glasati poslanik Novske liste, pa Spajić, u najboljem scenariju – računajući SNP i eventualno Mehmeta Zenku – može doseći maksimalno do 42 poslanika.
I to pod uslovom da još neki poslanik blizak Milatoviću ne odluči da bude protivan novoj vladi.
A, prema informacijama Pobjede, bilo je sinoć disonantnih tonova u PES-u. Sjednicu Glavnog odbora pratile su i neke kontroverzne informacije, o čemu su pojedini mediji spekulisali.
Tako je u centralnoj informativnoj emisiji Televizije Vijesti saopšteno saznanje ove medijske kuće da se na sjednici Glavnog odbora ,,razmatra opcija da se pozove Bošnjačka stranka da raskine lokalne koalicije sa Demokratskom partijom socijalista u Bijelom Polju i Plavu“.
Ta informacija je posredno ,,ponuđena“ i Pobjedi iz dva izvora, ali sa nešto izmijenjenom ,,opremom sadržaja“. Navodno su dvije poslanice, bliske Milatovićevoj struji u GO, zagovarale da bi, kada je odbačen dogovor sa ZBCG, trebalo usloviti Ibrahimovićevu stranku ,,da se distancira od saradnje sa DPS-om“. Navodno, tako bi se moglo ,,pogledati u oči“ biračima PES-a koji su iz srpskog nacionalnog korpusa, a PES ,,osloboditi“ optužbi za izdaju ,,volje naroda“.
No, prilično je sporan domet takvog potencijanog poziva. Po analogiji, nije moguće postaviti takvu vrstu političkog ultimatuma pred BS, jer se gaze principi: SNP, koja bi trebalo da bude dio nove izvršne vlade, izbačena je iz lokalne vlasti u Beranama, a bivši DF je juče smijenio predsjednika SO Zete iz Demokrata.
Pobjedi je nezvanično kazano da takva vrsta ultimatuma nije bila tema sinoćnje rasprave, već je ,,pominjana samo u kuloarskim pričama“.
Mimo kuloara, jedno se čini izvjesnim: iako je dobio većinu unutar Glavnog odbora PES-a, Spajić i njegova ekipa će morati da mukotrpno rade i pregovaraju iza kulisa da bi se izborili za većinu tamo đe je i najvažnije – u Skupštini Crne Gore.
REDOSLJED KORAKA
Po Ustavu, redosljed koraka je da bude prvo izabran predsjednik Skupštine pa se zahtjev za sazivanje Skupštine može očekivati u narednih dva-tri dana.
To je prva stepenica. Predsjednik Skupštine je jedino ovlašćeno lice da sazove sjednicu parlamenta na kojoj će se birati vlada.
Spajićevi javni osmijesi ukazuju da je prebrodio dva teška iskušenja i izgleda da je izašao kao pobjednik iz unutarstranačkog obračuna sa zamjenikom predsjednika Milatovićem.
No, prebrojavanje u parlamentu biće za Spajića ,,biti ili ne biti“. Problem je, međutim, što narednih sedmica tek će da proradi propagandna i partijska mašinerija i krene lobiranja na poslanike PES-a. Biće to za Spajića teška borba, sa neizvjesnim epilogom.
Preporučeno
I tu neće pomagati optimizam nego – politička matematika: ako mu okrenu leđa tri ili četiri poslanika, projekat se urušava kao kula od karata.