ŠTO AKO DNP NAPUSTI VLAST: Mandić i Spajić zadržavaju većinu, ali BS i AA postaju jezičak na vagi

ŠTO AKO DNP NAPUSTI VLAST: Mandić i Spajić zadržavaju većinu, ali BS i AA postaju jezičak na vagi

S. Kusovac

14/03/2025

13:21

Andrija Mandić i Milojko Spajić bi bez DNP-a Milana Kneževića i dalje imali parlamentarnu većinu, ali bi svaku odluku mogle da blokiraju zajedno stranke manjinskih naroda u vladajućoj koaliciji. Tako bismo došli do apsurda da bi Milan Knežević, najdosljedniji zagovornik velikosrpske politike, mogao faktički da onemogući dosadašnje lagodno donošenje odluka koje narušavaju karakter građanske Crne Gore i vode je ka marionetskoj državi po aršinu Beograda.

U očekivanju neslužbeno najavljene rekonstrukcije Vlade zauzimaju se pregovaračke pozicije za novo dijeljenje karata.

Predsjednik Skupštine i Nove srpske demokratije Andrija Mandić već duže vrijeme zagonetno ćuti na sve identitetske teme i otkako se presvukao u jagnjeću kožu plasira pitke evropske priče. Ulogu zastupnika velikosrpskih interesa u toj situaciji je preuzela Demokratska narodna partija. Njen čelnik Milan Knežević je saopštio u četvrtak u Skupštini da DNP neće podržati rekonstrukciju Vlade ako ne budu zadovoljeni njihovi uslovi, te da je spreman da više ne bude dio vladajuće koalicije.

„Kao i što sam rekao u ime Demokratske narodne partije, premijeru Milojku Spajiću mi nećemo glasati za predloženu rekonstrukciju, sve dok ne čujemo odgovor od njega kad će početi vremenski rokovi za dijalog oko pitanja srpskog jezika i dvojnog državljanstva, ali i kad čujemo kada će kolege iz Bošnjačke stranke, shodno koalicionom sporazumu koji imamo, napustiti koaliciju sa Demokratskom partijom socijalista u Bijelom Polju. To je naš jasan i eksplicitan stav i nećemo ga mijenjati. Naravno, nemam nikakav problem da sutra budemo zamijenjeni“, kazao je Knežević u Skupštini.

Čelnik Albanske alternative Nik Gjeloshaj je ranije u više navrata žestoko kritikovao predsjednika Skupštine i Nove srpske demokratije Andriju Mandića. Albanski forum je bio protiv nekih odluka Vlade poput spomenika Amfilohiju Radoviću, najnovijeg načina zakupa kupališta kao i protiv Rezolucije o Jasenovcu, koju je prošle godine donijela Skupština glasovima ostatka vladajuće koalicije. Najavljivali su preispitivanje ostanka u vladajućoj koaliciji. Posljednjii put su to učinili u februaru najavljujući da će do kraja mjeseca donijeti odluku, ali do sada nijesu povlačili konkretne poteze koji bi ih doveli do napuštanja Vlade.

Ukoliko bi vladajuću koaliciju napustili Demokratska narodna partija, što nije isključeno, i Albanski forum, što za sada ne izgleda realno, to bi donijelo novi raspored snaga.

Demokratska narodna partija ima četiri, a Albanski forum dva poslanika. Podrška vladajućoj koaliciji bi u tom slučaju spala sa sadašnjeg 51 poslanika na 45 poslanika, što je i dalje većina.

U Vladi DNP drži dvije pozicije: Milun Zogović je potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj, a Maja Vukićević ministarka saobraćaja. Iz Albanske alternative su u Vladi Nik Gjeloshaj na dužnosti potpredsjednika za ekonomsku politiku i ministra ekonomskog razvoja i Marash Dukaj, ministar javne uprave.

Pored njih, u Skupštini je još na dužnosti potpredsjednika Nikolla Camaj.

Početkom ove godine je jedno vrijeme bila aktuelna priča o komunikaciji među strankama koje okupljaju manjinske narode s ciljem zajedničkog stava o potezima vladajuće koalicije. Međutim, na tom planu se nije dogodilo ništa.

Tako da je za sada jedina realna mogućnost da vladajuću koaliciju napusti DNP.

Ako bi se to dogodilo faktički vladar Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić bi zadržali komotnu parlamentarnu većinu, ali bi i njima i vladajućoj koaliciji problemi mogli iskrsnuti na drugoj strani.

Podrška vladajućoj koaliciji od 47 poslanika, dakle bez četiri poslanika DNP-a, značila bi da bi stranke manjina koje su dio vladajuće koalicije, Bošnjačka stranka i Albanska alternativa, mogle u Parlamentu blokirati svaki potez vladajuće koalicije koji narušava građanski karakter Crne Gore ili njena ustavna rješenja, na što su, prirodno, manjinske stranke osjetljive. Bez šest poslanika Bošnjačke stranke i dva poslanika Albanskog foruma vladajuća koalicija spada na podršku 39 poslanika, a to nije većina.

U takvim eventualnim situacijama moglo bi se ponekad računati na podršku DNP-a, ali su sve to već akrobacije koje ne osiguravaju komotnu vladavinu. Jer i glasovi DNP-a politički koštaju.

Tako bi se, ako DNP zaista više ne bude dio vladajuće koalicije, mogla dogoditi apsurdna situacija da Milan Knežević, crnogorski političar i poslanik koji u kontinuitetu najdosljednije zastupa velikosrpske stavove, bude taj koji će faktički onemogućiti Vladi i vladajućoj koaliciji dalje lagodno donošenje akata i politika koje narušavaju karakter građanske Crne Gore i predstavljaju korake u njenoj transformaciji u željenu marionetsku srpsku kvazidržavu skrojenu po aršinu zvaničnog Beograda.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X