“Dok se o nepravilnostima diskutuje, mora se reći da u 21. opštini nije bilo utvrđenih nepravilnosti”.
U izvještaju su izdvojene nepravilnosti u četiri opštine: Danilovgradu, Tuzima, Glavnom gradu i Budvi.
“Sve nepravilnosti se odnose na slučaj piši-briši olovke, pri čemu u Danilovgradu, Tuzima i Budvi možemo slobodno reći da nije utvrđena nevjerodostojnost, u ovim slučajevima. Takođe, raskinut je ugovor sa svim popisivačima koji su koristili piši-briši olovke”, kazao je Pejović.
Pejović ističe da je važno informisati javnost i o slučajevima u kojima su sami popisivači prijavili nepravilnosti i dali izjave.
“Imali smo slučajeve gdje su se i sami prijavili i dali izjave. Te izjave posljedujemo i svakako na vaše zahtjeve možemo ih dostaviti. Nakon konstruktivnog sastanka sa odsjekom za kriminalnu korupciju, upućen je zahtjev Agenciji za zaštitu ličnih podataka, s obzirom na važnost zaštite ličnih podataka građana”.
Kako navodi Pejović, Agencija je odgovorila potvrdno na zahtjev i danas će se obratiti popisnoj komisiji kako bi se sporni slučajevi proslijedili odsjeku za kriminalnu korupciju, a u krajnjem slučaju tužilaštvu.
“Moramo napomenuti da svi članovi popisne komisije potpisuju izjavu o poštovanju principa povjerljivosti, što znači da čuvaju, garantuju podatke naših građana”, navodi Pejović.
Dodatno, pokrenuće se postupak pred nadležnim organima zbog curenja informacija.
Konačno, na listi problema je i slučaj odbijanja.
“Na današnji dan imamo 69 potvrđenih, tačnije konačnih odbijanja. Imate u napomeni objašnjenje o čemu se radi, da li su to samačka domaćinstva, da li su domaćinstva koja imaju neke zdravstvene probleme”, objašnjava Pejović.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević ocijenio je da ima više piši briši olovaka nego što je to registrovano u popisnim komisijama.
“Naše je da kontrolišemo proces i uputimo apel prema nadležnim akterima procesa, a na njima je da odluče na koji način da se proces izvrši maksimalno transparentnim. Potrebno je pozvati predstavnike vlade i partija koje su potpisale sporazum”.
Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović istakla je da se popis odvija transparentno, te da se i Odbor trudi da sve protekne bez nepravilnosti.
Poslanik PES-a Darko Dragović kazao je da Pejović treba da obavijesti Vladu i Skupštinu o preduzetim koracima i svemu što se diskutovalo na Odboru. On je naveo da postoji jasan mehanizam pronalaska listića gdje su korišćene olovke “piši-briši”.
Pomoćnica direktora Monstata Snežana Remiković je kazala da o svakom propustu ili mehanizmu kontrole obavještavaju Odbor.
Preporučeno
“Pojavom ‘piši-briši’ olovaka Uprava za statistiku je uspostavila novi mehanizam kontrole koji nije bio planiran, jer niko nije mogao da planira da će nekome da padne napamet da koristi ‘piši-briši’ olovku. Popisivači su morali da koriste olovku koju su dobili od Monstata. Ovakve kontrole, kao što imamo mi, nema niko u regionu. Sporazumom koji je javan, uspostavljene su tri vrste kontrola. Kontrole koje su dozvoljene prilikom unosa, kontrole za ručno prebrojavanje i kontrole građana da svako na kraju može da provjeri svoje podatke. Smatram da je ova treća najvažnija, gdje će svaki građanin moći da provjeri vjerodostojnost unijetih podataka. Ovdje se priča o uspostavljanju kontrolnih mehanizama, a oni su već uspostavljeni i dobri su”, kazala je Remiković.