Veber, stručnjak čija je specijalnost između ostalog i Zapadni Balkan, ukazuje da je očigledno da postupak odlazeće vlade Demokratske partije socijalista (DPS), kako je ocijenio, ima predistoriju.
“Radi se prvo o bilateralnom sukobu konfliktnih gledišta na istoriju Crne Gore, te o pitanju nezavisnosti – koji je u isto vrijeme i unutrašnji konflikt u Crnoj Gori. Drugo, riječ je i o određenom miješanju zvanične Srbije u unutrašnju politiku u Crnoj Gori i u nedavne izbore. Kao i pokušaj sprečavanja osnivanja nove ekspertske vlade zarad stranačke, sa Demokratskim frontom na čelu, tokom nedavne posjete predsjednika Vučića Crnoj Gori. Malo podsjeća na postupanje Donalda Trampa– koji djeluje da maksimalno pokušava da oteža proces tranzicije svom nasledniku”, ukazuje njemački politikolog.Veber kaže da ne očekuje da će spor imati značajnije posledice po odnose dvije zemlje jer će, kako kaže, odluku u vezi sa ambasadorom Srbije Vladimirom Božovićem nova crnogorska Vlada brzo poništiti.
Takođe, njemački stručnjak smatra da će odnosi aktuelnih srpskih i novih crnogorskih vlasti djelovati skladnije.
“Ali će ispod površine zapravo biti ambivalentni, i komplikovani. Zašto? Odnosi između Vučića i režima Mila Đukanovića bili su mnogo bolji nego što je to prikazano u javnosti. Bili su braća u autokratskoj vladavini, što su obojica koristili, redovno raspirujući srpsko-crnogorski spor, kako na bilateralnom, tako i u Crnoj Gori – koristeći ga za domaću političku upotrebu”, smatra Veber.
Preporučeno
Prema njegovom uvjerenju, pobjedom ideološki šarenolike opozicione koalicije u Crnoj Gori, odnosi postaju komplikovani.