Ubistvo lidera Građanske inicijative “Sloboda, demokratija, pravda” Olivera Ivanovića na Kosovu je politički motivisano i vraća nas u devedesete godine, ocjenjuju poznavaoci prilika za portal Standard. Njegovo ubistvo, kako smatraju, može da izazove incidente kako između Srba i Albanaca, tako i među zavađenim srpskim frakcijama na Kosovu.
Da je ubistvo Ivanovića dramatičan događaj koji ima više dimenzija, za portal Standard je potvrdio profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Zoran Stoiljković.
“Ubistvo pokazuje da je ovo trusno političko tle na kom se smanjuju demokratski kapaciteti i vraća nas u devedesete godine sa politički motivisanim ubistvima, korupcijom i pranjem novca.To govori da smo daleko od stabilizovanih i konsolidovanih društava”, kaže Stoiljković.
On kaže da će ovo ubistvo komplikovati odnose ne samo između Srba i Albanaca, već i odnose unutar srpskog političkog korpusa jer Ivanović nije bio miljenik predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.
“Oliver Ivanović je bio neko ko je izvan političkog mejnstrima i onih koji imaju podršku države Srbije. Sada su te mogućnosti da se radi o različitim akterima i inicijatorima ovog političkog ubistva zaista komplikovane. To neće doprinijeti stabilizaciji, a imaće i posljedice na političku scenu Srbije”, ocijenio je Stiljković.
S druge strane, stručnjak za bezbjednost i vojni analitičar, Aleksandar Radić ne isljučuje mogućnost incidenata na Kosovu zbog ubistva Ivanovića.
Preporučeno
“Ovo je vrlo opasna situacija jer je riječ o čovjeku koji je imao važnu političku ulogu i razgranatu socijalnu mrežu. Među Srbima na sjeveru Kosova postoje razne interesne grupe. Ovo je situacija u kojoj bismo mogli da očekujemo da bi neki od krugova mogli da izraze svoje nezadovoljstvo. Postoji rizik od incidenata”, upozorava on.
On se, međutim, nada da situacija neće eskalirati.
“Onog momenta kad se dese incidenti, naravno da rizik mora da se kontroliše. Ali, ne vjerujem da može da dođe do velike bezbjednosne krize u regionu”, kaže Radić.
Ivanović je više od dvije godine proveo u pritvoru zbog navodnog ratnog zločina. Pušten je da se brani sa slobode u aprilu prošle godine.
Ivanović je ranije bio meta, članovi stranke ga napuštali zbog zastrašivanja
Lider Građanske inicijative “Sloboda, demokratija, pravda”, je ubijen jutros ispred sjedišta stranke u Kosovsoj Mitrovici.
U julu prošle godine Ivanoviću je zapaljen automobil u Ulici Lole Ribara u Kosovskoj Mitrovici. Iz njegove stranke istupilo je četiri člana zbog zastrašivanja, kako je tada objašnjeno, tokom kampanje za lokalne izbore održane na Kosovu pred kraj prošle godine.
Slučaj Olivera Ivanovića, od suđenja do ubistva
Oliver Ivanović je od januara 2014. zajedno sa još četvoricom Srba bio u pritvoru u zatvoru u Kosovskoj Mitrovici zbog navodnog ratnog zločina.
Njega je kosovsko tužilaštvo teretilo za navodne zločine nad civilnim stanovništvom na Kosovu i Metohiji počinjene 1999. i 2000. godine.
Optužnica je podignuta u novembru 2014. godine, napisana je na preko 50 strana. Ivanović i ostala četvorica Srba, koji su s njim pritvoreni na početku suđenja kategorično su odbacili sve navode optužnice.
“Apsolutno nisam kriv”, kazao je tada Ivanović, na početku suđenja 18. decembra 2014. godine.
Tužilaštvo je predložilo veliki broj svjedoka, navedena su bila i imena žrtava i mjesta na kojima su okrivljeni Srbi navodno počinili krivična djela. Optužnica, između ostalog, navodi da je Ivanović izdavao naredbe paravojnim formacijama i predvodio čuvare mosta u Kosovskoj Mitrovici, kao i da je tom prilikom nosio automatsko oružje, pištolje i dva velika noža.
Odbrana Ivanovićeva je naglasila da optužnica nema nikakvih osnova i da su ljudska prava Olivera Ivanovića teško prekršena.
“Ovdje je riječ o događajima od prije 15 godina, istraga se sprovodila tek sada, a za to vrijeme optuženi Srbi su u pritvoru godinu i njihova prava su ugrožena”, rečeno je tada.
I ostali branioci optuženih Srba ističu da je dokazni materijal optužnice razočoravajući, jer se iskazi zasnivaju na izjavama iz novina i da su bez konkretnih dokaza.
Zbog odbijanja da ga puste da se brani sa slobode Oliver Ivanović je 7. avgusta 2015. počeo štrajk glađu, dok je 14. avgusta zbog narušenog zdravlja prebačen u bolnicu u Kosovskoj Mitrovici.
U februaru 2017. mu je ukinuta prvostepena presuda i naloženo je novo suđenje. Potom je bio u kućnom pritvoru, a od aprila 2017. je određeno da se brani sa slobode.
Tokom kampanje za lokalne izbore na Kosovu, zapaljen mu je automobil, a četiri člana njegove inicijative povuklo se iz kampanje zbog, kako su tada rekli, zastrašivanja.
Ivanović je danas preminuo, nakon što je na njega nepoznati napadač ispalio nekoliko hitaca ispred kancelarije njegove stranke.
Rođen je 1. aprila 1953. godine u porodici crnogorskog porijekla, u selu Rznić kod Dečana, a osnovnu školu i srednju mašinsko-tehničkog smjera završio je u tadašnjoj Titovoj Mitrovici.
Zbog želje da postane pilot upisao je Vojnu akademiju u Zagrebu, gdje je počeo ozbiljno da trenira karate, da bi vrlo brzo stekao međunarodni ugled, te postao velemajstor, trener, a zatim i međunarodni sudija.
Nakon tri godine studija napustio je vojnu akademiju jer je ustanovljeno da ima urođeni oštećeni vid, vraća se na Kosovo gdje je završio Mašinski fakultet. Naknadno je apsolvirao i na Ekonomskom fakultetu u Prištini. Bavljenje karateom uticalo je da usavrši znanje stranih jezika, te je Ivanović govorio engleski, albanski i italijanski.
Bio je predsjednik Građanske inicijative “Sloboda, demokratija, pravda”, državni sekretar za Kosovo i Metohiju u nekadašnjem Ministarstvu za KiM. Kada je 1999. godine formirano Srpsko nacionalno vijeće Ivanović je bio predsjednik njegovog Izvršnog odbora za sjeverno Kosovo, odakle je smijenjen 2001. godine. Kad su vlade SRJ i Srbije formirale Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju, postavljen za šefa Službe za ekonomski razvoj i rekonstrukciju. Od 2008. nalazio se mjestu državnog sekretara u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.
Živio je u Kosovskoj Mitrovici sa suprugom i trojicom sinova.
Milica Minić