„Ovo tužno poglavlje u našoj istoriji podsjeća nas da je demokratija krhka i da uvijek moramo da budemo na oprezu“, naveo je Bajden u saopštenju, objavljenom nekoliko časova nakon što u Senatu nije postignuta dvotrećinska većina potrebna da Tramp bude proglašen krivim.
„Nasilju i ekstremizmu nije mjesto u Americi i svako od nas ima dužnost i odgovornost, posebno kao lideri, da branimo istinu i pobijedimo laži“, rekao je Bajden, prenosi Radio slobodna Evropa.Bajden je napomenuo da je 57 senatora, uključujući i rekordnih sedam predstavnika Republikanske stranke, glasalo za opoziv bivšeg predsjednika.
„Iako konačno glasanje nije dovelo do osuđujuće presude, suština optužbe nije sporna“, ocijenio je Bajden.
On smatra da čak i oni koji su se izjasnili da Tramp nije kriv znaju da se suština optužbe nije promijenila, a to je da je bivši predsjednik kriv „za sramotno zanemarivanje dužnosti“ i da snosi „moralnu odgovornost za izazivanje nasilja“.
Bajden je naglasio da pritom misli na policajca Brajana Siknika koji je poginuo tokom upada u zgradu Kongresa 6. januara i ostale koji su tada izgubili život.
Senat je oslobodio Trampa optužbe za „podsticanje pobune“ 6. januara, kada su njegove pristalice upale u zgradu Kongresa u trenutku kada je ovo tijelo verifikovalo rezultate predsjedničkih izbora na kojima je pobijedio Bajden.
Preporučeno
Da je Tramp kriv glasalo je 57 senatora, među njima i sedam republikanaca, dok je 43 bilo protiv. To znači da Tramp može u budućnosti da se opet kandiduje za predsjednika, podsjeća RSE.