Beograd: Više hiljada studenata i građana na protestu „Znanje je moć“

Beograd: Više hiljada studenata i građana na protestu „Znanje je moć“

Standard

27/01/2026

21:41

Studenti u blokadi organizovali su večeras ispred zgrade Rektorata skup pod nazivom “Znanje je moć”. Studenti nekoliko fakulteta bojkotuju nastavu u znak podrške profesorki Jeleni Kleut i kolegama iz Novog Sada. Nakon skupa, organizovana je protestna šetnja do Hrama Svetog Save, a studenti u blokadi najavili si naredno okupljanje koje će se održati na praznik Sretenje, a za mejst oodržavanja odedili su Šumadiju.

Studenti Pravnog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta i FPN-a ranije su za danas najavili bojkot nastave, dok su studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu zatražili od svojih profesora, asistenata i saradnika da se odazovu pozivu na bojkot nastave, počev od danas do kraja sedmice.

Kako prenosi Beta, učesnici protesta nosili su zastave fakulteta sa kojih dolaze, brojne zastave Srbije, transparente sa likom Svetog Save, kao i veliki transparent „U znanju je moć“. Tu je bio i veliki broj manjih transparenata kojima se ukazuje na zahtjeve studenata i građana koji ih podržavaju. Usput su uzvikivali „Pumpaj“, „Svi na ulice“ i pravili buku duvanjem u pištaljke.

Na Studentskom trgu bila je postavljena bina sa koje su se obratili brojni govornici, kao i video-bim, a akademci i građani ispunili su čitav trg. U Vasininoj ulici bio je postavljen još jedan video-bim sa ozvučenjem, kako bi i oni koji nijesu mogli da priđu mogli da čuju govore sa bine.

Kolona studenata i građana tokom šetnje večeras je prošla pored parka ispunjenog policijom između Belog dvora i Predsjedništva. Tokom prolaska skandirali su protiv policije u opremi za razbijanje demonstracija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, prenosi Beta.

Niko od onih koji su bili u koloni nije pokušao da se približi metalnoj ogradi kod parka, ispred koje su se prema ulici preventivno postrojili ratni veterani i bajkeri sa motorima. Pristalice vlasti koji kampuju već mjesecima u obližnjem Pionirskom parku nijesu viđene niti su se oglašavale, a sve je proteklo bez incidenata.

Izvor (naslovna fotografija):Skup "Znanje je moć"(Photo: AP/Darko Vojinović)

Ostavite komentar

Komentari (0)

X