“Nećemo oklijevati da upotrijebimo spektar jednostranih i multilateralnih mjera koje su nam na raspolaganju”, navodi se u zajedničkom saopštenju ministara spoljnih poslova EU i zemalja potpisnica.
Oštro kritikuju nedavne presude protiv opozicionih političara u Gruziji, koje su, kako se navodi, politički motivisane i usmjerene na gušenje političkog pluralizma svega nekoliko mjeseci uoči lokalnih izbora.Potpisnici upozoravaju da ove represivne mjere vlasti “dovode do demontaže demokratije i transformacije Gruzije u autoritarni režim”, te da su već dovele do pogoršanja odnosa između EU i Gruzije, uključujući smanjenje pomoći i suspenziju pojedinih oblika saradnje.
Među potpisnicima saopštenja su ministri spoljnih poslova Belgije, Češke, Danske, Estonije, Finske, Francuske, Njemačke, Islanda, Irske, Letonije, Litvanije, Holandije, Norveške i Poljske.
Potpisnici su i ministri Španije, Švedske, Velike Britanije, kao i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost.
U saopštenju se navodi da nije kasno za promjene, ali da gruzijske vlasti moraju hitno djelovati.
Od njih se traži da odmah oslobode nepravedno pritvorene političare, novinare i aktiviste, ponište represivne zakone i otvore nacionalni dijalog sa opozicijom i civilnim društvom.
Gruzija je u političkoj krizi od oktobra 2024. godine, kada je vladajuća stranka Gruzijski san odnijela pobjedu na parlamentarnim izborima koje je opozicija označila kao neregularne.
Preporučeno
Kriza je dodatno produbljena krajem novembra iste godine, kada je vlada u Tbilisiju suspendovala proces pristupanja EU, što je izazvalo masovne proteste koji su ugušeni represijom, hapšenjima i zastrašivanjem aktivista.