Prvi slučajevi zaraze javljeni su 31. decembra prošle godine, no nijedno dijete mlađe od 15 godina nije bilo zaraženo sve do 22. januara. Studija, objavljena u žurnalu New England Journal of Medicine, navodi da djeca jednostavno nisu podložna ovoj zarazi ili, ako i jesu inficirani, pokazuju jako slabe simptome.
Od tog dana, prijavljena su tek četiri slučaja zaražene djece: 9-mjesečna djevojčica u Pekingu, dijete u Njemačkoj čiji je otac zaražen korona virusom i dijete u Shenzhenu, u Kini, koje nije imalo niti jedan jedini simptom.
Juče su kineske vlasti objavili da je novorođenče u Wuhanu zaraženo korona virusom 30 sati nakon rođenja: majka djeteta je pacijent koji se liječi od ove bolesti u bolnici.
I, to je to. U većini slučajeva, djeca nisu ranjiva na ovaj soj korona virusa.
“Iz svega što smo dosad vidjeli, a iz razloga koji su nam potpuno nejasni, ovaj virus primarno pogađa odrasle osobe”, saopštio je Richard Martinello, profesor infektivnih bolesti na Yale School of Medicine.
“Većina izvještaja iz Kine dolazi iz bolnica za odrasle, a ne s pedijatrija. Možda je i slučaj da jednostavno nismo dobili te podatke”, govori prilično iznenađeni profesor.
Stručnjaci dijele mišljenje da je, ako su djeca nekako imuna na ovaj virus, to jako, jako dobra stvar – jer djeca ne peru ruke tako često, ne pokrivaju usta, diraju svašta…sve su to aktivnosti uz koje se zaraze prenose vrlo lako.
“Ako možemo zaštiti djecu – pod jedan, to je sjajno za njih, pod dva, to je sjajno za populaciju”, kazao je Aaron Milston, epidemiolog i profesor pedijatrije na Univerzitetu Johns Hopkins.
Preporučeno
“Ako ne pogodi pedijatrijsku populaciju, to će i te kako umanjiti obim epidemije.”