Dva druga plovila u toj oblasti takođe su bila predmet istrage, saopštila je letonska mornarica.
“Utvrdili smo da najvjerovatnije postoji spoljna šteta i da je značajna”, rekla je letonska premijerka Evika Silina novinarima poslije vanredne sjednice vlade.Letonija je u koordinaciji sa NATO-om i zemljama regiona Baltičkog mora kako bi se razjasnile okolnosti, napisala je Silina u odvojenom postu na društvenoj mreži Iks.
Švedski premijer Ulf Kristerson rekao je da njegova zemlja blisko sarađuje sa Letonijom i NATO-om po ovom pitanju.
“Švedska će doprinijeti u tekućim naporima da se istraži sumnjivi incident”, napisao je Kristerson na Iksu.
NATO je prošle nedjelje saopštio da će rasporediti fregate, patrolne avione i pomorske bespilotne letjelice u Baltičkom moru kako bi pomogao u zaštiti kritične infrastrukture i zadržao pravo da preduzme mjere protiv brodova za koje se sumnja da predstavljaju bezbjednosnu prijetnju.
Vojna alijansa preduzima akciju, pod nazivom “Baltička straža”, nakon niza incidenata u kojima su oštećeni kablovi za napajanje, telekomunikacione veze i gasovodi nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Finska policija je prošlog mjeseca zaplijenila tanker koji je prevozio rusku naftu i saopštila da sumnja da je brod oštetio finsko-estonski dalekovod Estlink 2 i četiri telekomunikaciona kabla vukući svoje sidro po morskom dnu.
Kabl koji je pokidan u nedjelju povezao je letonski grad Ventspils sa švedskim ostrvom Gotland i oštećen je u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Švedske, saopštila je letonska mornarica.
Portparol švedske uprave za poštu i telekomunikacije rekao je da je upoznat sa situacijom, ali nije imao dalji komentar.
Preporučeno
Švedska mornarica i obalska straža nijesu odmah odgovorile na zahtjeve za komentar.