Orbanova vlada je objavila taj potez 3. aprila, ubrzo nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu išao u Mađarsku u državnu posetu, uprkos nalogu MKS-a za hapšenje zbog rata u Gazi.
Predsjedništvo Skupštine država članica MKS-a izrazilo je zabrinutost zbog ovog poteza, prenio je Rojters.Međunarodni krivični sud je osnovan prije više od dvije decenije radi gonjenja optuženih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.
Orban je prošlog mjeseca rekao da MKS “više nije nepristrasan sud, sud vladavine prava, već politički sud”.
Mađarska je odbacila ideju o hapšenju izraelskog premijera i nazvala nalog za njegovo hapšenje “drskim”. Mađarska je jedna od država osnivača suda i ratifikovala je osnivački dokument 2001. godine. Međutim, zakon nije donijet.
Predlog zakona o povlačenju iz tog suda usvojen je danas sa 134 glasa za i 37 protiv.
“Mađarska čvrsto odbacuje korišćenje međunarodnih organizacija – posebno krivičnih sudova – kao instrumenata političkog uticaja”, navodi se u predlogu zakona, koji je podnio zamjenik premijera Žolt Šemjen, piše na sajtu parlamenta.
Netanjahu je nazvao odluku Mađarske da napusti MKS “smjelom i principijelnom”.
Preporučeno
Povlačenje zemlje iz MKS-a stupa na snagu godinu dana nakon što generalni sekretar Ujedinjenih nacija primi pisano obavještenje o odluci.