“Moskovski Gamaleja institut i državni ruski investicijski fond RDIF kontaktirali su farmaceutsku kompaniju IDT Biologika u njemačkoj saveznoj pokrajini Saska-Anhalt zbog mogućnosti proizvodnje vakcine GAM-Kovid_Vak, poznatije pod nazivom ‘Sputnik V'”, prenosi javni servis MDR, pozivajući se na informacije iz saveznog Ministarstva zdravlja.
IDT Biologika je farmaceutska kompanija sa sjedištem u Dessauu i s pogonima u Magdeburgu i SAD-u, a bavi se proizvodnjom ljekova po nalogu, prenosi Hina.U ovoj kompaniji, koja je i u vrijeme bivše Demokratske republike Njemačke proizvodila vakcine, nisu htjeli komentarisati eventualne pregovore s ruskim proizvođačem “Sputnika V”.
Kontakti kompanija ‘logičan korak’
IDT Biologika i sama radi na pronalasku vakcine protiv korona virusa, ali su prva testiranja vakcina razvijenih u ovoj kompaniji prošla neuspješno.
Ministarstvo zdravlja je istraživanje IDT Biologike na vakcinu protiv korona virusa subvencioniralo sa 114 miliona eura.
Vakcina “Sputnik V” je u Rusiji odobrena još u avgustu, ali ruski proizvođač do sada nije podnio zahtjev za upotrebnom dozvolom u Evropskoj uniji, zbog toga što još nije okončana posljednja faza testiranja učinka vakcine.
Uprkos tomu “Sputnikom V” su već vakcinisani mnogi građani u Rusiji, ali i u nekim drugim zemljama, poput Srbije, Ukrajine ili Argentine.
MDR citira riječi stručnjaka za farmaceutsku industriju koji kontakt ruskog proizvođača “Sputnika V” s istočnonjemačkom farmaceutskom kompanijom IDT Biologika opisuje kao “logični korak”.
Otvorenost Njemačke za rusku i kinesku vakcinu
Njemački ministar zdravlja Jens Spahn pokazao se u nedjelju otvorenim za sve vakcine koje prođu proces izdavanja dozvole u EU.
“Ako je vakcina sigurna i efikasna, bez obzira u kojoj je zemlji proizvedena, tada, naravno, može pomoći u borbi protiv pandemije”, rekao je on za Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Vakcina bi morala proći kroz normalni proces autorizacije, a zahtjev za odobrenjem u EU već je dostavljen Evropskoj agenciji za ljekove (EMA).
Rusija je u petak saopštila da bi mogla snabdjeti EU sa 100 miliona doza vakcine “Sputnik V” u drugom kvartalu, što bi bilo dovoljno za vakcinisanje 50 miliona stanovnika EU-a.
Preporučeno
Postoji široko nepovjerenje prema ruskoj vakcini od kako je objavljeno da je proizvedena sredinom avgusta, budući da nije prošla kroz puno kliničko ispitivanje.