Ročište je održano u srijedu, 9. jula, na kojem su im određene mjere zabrane, odnosno obaveznog povremenog javljanja državnom organu.
“Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, osumnjičeni su izvedeni pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenim Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću ukinut pritvor, s obzirom na to da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen”, saopštio je Sud BiH.Ova pravosudna institucija je prije nekoliko dana ukinula pritvor i Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u martu ove godine za njih trojicu izdala sudskoj policiji naredbu za privođenje.
U naredbi za privođenje na teret im se stavlja da su izvršili krivično djelo “napad na ustavni poredak”.
Nalog je izdat na dan kada je Narodna skupština RS-a trebalo da raspravlja o Nacrtu Ustava RS-a kojim vlasti u RS-u planiraju da definišu taj entitet u Bosni i Hercegovini kao državu srpskog naroda, da mu daju pravo na samoopredjeljenje, da osnuju svoju vojsku, i ukinu Savjet naroda.
Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine predviđene su kazne do pet godina zatvora i zabrana vršenja službene dužnosti ukoliko neko na “protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak BiH ili da svrgne njene najviše institucije”.
U međuvremenu, Ustavni sud BiH donio je privremenu mjeru i o neprimjenjivanju Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija. Zahtjev je podnio Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Ovim zakonom, kojeg je usvojila Skupština RS-a, se, po uzoru na ruski zakon, uvodi stroga kontrola rada civilnog sektora u RS-u.
Dodik je rekao da će se zakoni primjenjivati uprkos ovoj odluci.
Preporučeno
Posljednji zakoni su naišli skoro na kompletnu osudu širom svijeta, od američkog državnog sekretara Marca Rubija, preko generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, do više stranih ambasada u BiH.