Neuspješan i osmi pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova

Neuspješan i osmi pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova

Standard

29/04/2025

12:29

Deveti saziv Skupštine Kosova nije konstituisan ni 29. aprila jer nije izabran predsjednik tog tijela na predlog pobjedničke partije na februarskim izborima – Pokreta Samoopredjeljenje.

Konstitutivna sjednica je počela 15. aprila ali je u utorak prekinuta osmi put zbog nesuglasica parlamentarnih stranaka oko treće tačke dnevnog reda, izbora predsjednika Skupštine.

Pobjednička partija na izborima, u ovom slučaju Pokret Samoopredjeljenje, ima ekskluzivno pravo da predloži kandidata za predsjednika Skupštine. Međutim, najveće albanske opozicione stranke ne prihvataju njihovu kandidatkinju, Aljbuljenu Hadžiju već traže da se predloži neko drugi, što Samoopredeljenje odbija da uradi.

Hadžiju je u utorak dobila 54 glasova “za”, dok je na prethodnim sednicama imala 57 glasova poslanika.

Poslanik Pokreta Samoopredjeljenje, Hekuran Murati, rekao je da je njegova stranka ponudila kompromisno rješenje, odnosno da se u paketu izglasa Aljubuljena Hadžiju za predsjednicu i tri potpredsjednika koje će predložiti druge partije.

On je odbacio optužbe da Samoopredjeljenje želi da se Hadžiju “izglasa na silu” za predsjednicu Skupštine, te dodao kako su pojedini poslanici drugih partija promijenili stav ali da ne mogu da glasaju za njihovu kandidatkinju jer su njihove stranke ostale pri svojim pozicijama.

Povezani članci

Murati je ponovio da Samoopredeljenje ne želi nove izbore ali da je spremno da se ide na novo glasanje ukoliko je to jedina opcija za izlazak iz trenutne situacije.

S druge strane, lider Demokratske partije Kosova, Memlji Krasnići, je rekao kako Samoopredjeljenje ima “mentalitet nametanja”, da ta stranka ima pravo da predloži predsjednika Skupštine ali ne i da nameće način glasanja izabranih predstavnika naroda.

Optužio je pobjedničku partiju da “namjerno blokira” proces formiranja novih institucija, te je poručio Samoopredjeljenju da “demokratija funkcioniše većinom, a ne nametanjem”, da “institucije pripadaju narodu a ne određenoj političkoj stranci”, te da “svi moraju da shvate da je vrijeme jednopartijske vladavine završeno”.

Konstitutivna sjednica, prema pravilniku Skupštine, završava se izborom predsjednika i potpredsjednika a da bi predsjednik Skupštine bio izabran potreban je 61 glas od ukupno 120 poslanika.

Parlamentarne opozicione stranke ocjenjuju da Pokret Samoopredjeljenje, koji je vodio Vladu u prethodne četiri godine, nema dovoljan broj glasova za izbor i formiranje novih institucija.

Pokret Samoopredjeljenje ima 48 poslanika, te slijede Demokratska partija Kosova sa 24 poslanička mjesta, Demokratski savez Kosova sa 20, koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa (Nisma) sa osam mandata. Manjinske zajednice u kosovskoj Skupštini imaju zagarantovana 20 poslanička mjesta od kojih deset pripadaju srpskoj zajednici.

Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova smatraju da je Aljbuljena Hadžiju “kontroverzna figura”, dok je Demokratski savez Kosova saopštio da neće podržati nijednog kandidata koga predloži Samoopredjeljenje.

Dok se ne konstituiše Skupština, ne može da se otvori ni put za formiranje nove Vlade Kosova.

Evropska unija je poručila da Kosovo mora brzo formirati nove institucije a na deblokadu su pozvali i pojedini ambasadori zapadnih zemalja.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X