Njemačka ide u karantin: Naredne četiri nedjelje na snazi najoštrije mjere

Njemačka ide u karantin: Naredne četiri nedjelje na snazi najoštrije mjere

Standard

28/10/2020

15:57

Njemačka kancelarka Angela Merkel, danas se sastala s premijerima saveznih država kako bi razgovarali o novim mjerama.

“Bild” ekskluzivno saznaje kako su se premijeri saveznih država složili s Merkel pa da Njemačka ide u karantin 2. novembra, odnosno u ponedjeljak.

“Bild” dodaje i kako su kancelarka i premijeri dogovorili i nove mjere, ali još nemaju informacije koje. Prema informacijama objavljenim juče, ali i riječima ministra finansija “lokdaun” bi trebalo da traje četiri nedjelje.

Merkel će o svemu obavijestiti Bundestag

“Bild” javlja i kako će kancelarka, nakon što se sastala s premijerima saveznih država o novim mjerama, o svemu obavijestiti vođe parlamentarnih grupa u Bundestagu.

Vijest je objavila zamjenica portparola vlade, Martina Fic.

Sjutra ujutro će Merkel u Bundestagu izvijestiti o stanju s korona virusom u Njemačkoj.

Prema informacijama “Bilda”, ministar finansija, Olaf Šolc, rekao je na sastanku kako i on vjeruje da su Njemačkoj potrebne drastične mjere.

Najavio je i stabilizaciju i pomoć vlade za zatvorene poslove.

Rekao je da bi male firme mogle da dobiju pomoć vlade, do 75 odsto iznosa njihovih prihoda koju su ostvarili u istom mjesecu prošle godine. Veće firme mogu da ostvare do 70 odsto iznosa.

Šolc je predvideo, prema informacijama “Bilda” i kako će za to trebati od sedam do 10 milijardi evura za četiri nedjelje karantina.

“U situaciji smo da uskoro nećemo moći da kontrolišemo situaciju. Mislim da je nužno da se složimo s drastičnim mjerama”, rekao je.

Njemački mediji su ranije danas javili kako Merkel želi da zatvori kafiće, restorane, škole, teretane, muzeje i bioskope, ali “Bild” o tome još ne javlja.

Prema nacrtu mjera koji je iscurio ranije sinoć, radili bi samo škole i vrtići.

Prodavnice bi mogle da ostanu otvorene budu li primjenjivale stroge higijenske mjere i ograničile broj kupaca, a restorani će isporučivati hranu samo za dostavu.

Prema novim mjerama ljudi bi mogli da izlaze samo s članovima vlastitog domaćinstva, stoji u tekstu prijedloga suzbijanja virusa u Njemačkoj u kojoj su u utorak ujutro potvrđene 14.964 novozaražene osobe.

Izvor (naslovna fotografija):ilustracija, pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)

X